ΑΠΟΕΛ: Ισοπαλία για Σάλκε (αποτελέσματα)

Η Ντόρτμουντ επέστρεψε στη μάχη του τίτλου απέναντι στην... τρωτή Μπάγερν, ενώ η Σάλκε πέταξε δύο βαθμούς μέσα στο Γκελζενκίρχεν.

Η Ντόρτμουντ πέρασε με επιτυχία από τη Βρέμη και το 3-1 επί της Βέρντερ την επαναφέρει στη μάχη του τίτλου, μετά από το "στραβοπάτημα" της Μπάγερν την Παρασκευή. Η ομάδα της Βεστφαλίας ήταν ανώτερη από τα πρώτα λεπτά, βρήκε το γκολ από τον Μάρκο Ρόις που επανήλθε στην ενδεκάδα και δημιούργησε μερικές ευκαιρίες ακόμα. Η Βέρντερ άργησε να... αφυπνιστεί και όταν το έκανε, ισοφάρισε με

τον Άντον Ούτζα στο 32'.

Η Μπορούσια, όμως, πρόλαβε να σκοράρει ξανά πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου με τον Χενρίχ Μεχιταριάν και πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα. Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ μπήκαν πιο δυνατά στο γήπεδο. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος δεν είχε πολύ δουλειά, σε αντίθεση με τον Φέλιξ Βίντβαλντ στο αντίπαλο τέρμα. Στο 72', ο Ρόις έκανε δύο τα τέρματά του και λίγο αργότερα ο Τούχελ προχώρησε και στις τρεις αλλαγές, ξεκουράζοντας τον σκόρερ, τον Ιλκάι Γιντογάν και τον Τζου Χο Παρκ.

Βέρντερ (5-4-1): Βίντβαλντ, Μπάρτελς (83' Πισάρο), Γκέμπρε Σελασιέ, Γκάλβεθ, Βέστεργκααρντ, Στέμπεργκ, Φριτς (82' Φρέντε), Μπάργκφρεντε, Γιουνούζοβιτς, Γκρίλιτς (77' Λορέντζεν), Ούτζα

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπίρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Παρκ (76' Σμέλτσερ), Γιντογάν (85' Πίστσεκ), Βάιγκλ, Μεχιταριάν, Καγκάβα, Ρόις (77' Κάστρο), Ομπαμεγιάνγκ