Αποχαιρέτησε με νίκη ο Ματέο Μπερετίνι

Ο Ματέο Μπερετίνι έγινε ο πρώτος Ιταλός στην ιστορία που κερδίζει αγώνα στο ATP Finals, μετά το 2-0 σε βάρος του Ντόμινικ Τιμ!

Ο 23χρονος Ιταλός (Νο.8) επικράτησε με 7-6(3), 6-3 σε 76 λεπτά και υποχρέωσε τον Αυστριακό (Νο.5) στην πρώτη ήττα του στην φετινή διοργάνωση.

Μικρό το κακό, βέβαια, για τον Ντόμι, καθώς ο Νο.5 τενίστας στον κόσμο έχει ήδη περάσει στην τετράδα ως πρώτος του Group Bjorn Borg

και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του από το γκρουπ του Στέφανου Τσιτσιπά.

Ο Μπερετίνι, από την άλλη, είχε ήδη αποκλειστεί από την συνέχεια της διοργάνωσης, αλλά με την σημερινή νίκη του φεύγει από το Λονδίνο με 200 βαθμούς και 376.000 δολάρια (215.000 από την νίκη+161.000). Όχι και άσχημα!

Ο Τιμ, πάντως, που νίκησε Ρότζερ Φέντερερ και Νόβακ Τζόκοβιτς back to back, δεν πίεσε και πολύ μετά την απώλεια του πρώτου σετ και φάνηκε να... δέχεται από νωρίς την ήττα του.

Γιατί, άλλωστε, να παλέψει για να στείλει το ματς σε τρίτο σετ, από τη στιγμή που είχε καπαρώσει την πρωτιά; Προτίμησε, λοιπόν, να κρατήσει δυνάμεις εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

πηγή:sdna.gr