Απενεργοποίησε τη βόμβα ο Καζεμίρο

Ο Καζεμίρο στο 85ο λεπτό του αγώνα της Ρεάλ Μαδρίτης με την Κλαμπ Μπριζ, απενεργοποίησε τη βόμβα στο Μπερναμπέου, ισοφάρισε σε 2-2 και χάρισε τον πρώτο βαθμό στην ομάδα του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο και έριξαν στα σχοινιά τους γηπεδούχους που βρέθηκαν φάτσα με μια από τις πιο ντροπιαστικές ήττες στην ευρωπαϊκή ιστορία τους. Ωστόσο με δυο γκολ στην επανάληψη, στο 55' από τον Ράμος και στο 85' από τον Καζεμίρο, και με τους φιλοξενούμενους

να παίζουν με 10 παίχτες από το 84', απέφυγαν το σοκ, όμως, ο προβληματισμός και τα γκρίζα σύννεφα συνεχίζουν να περιπλανιόνται πάνω από τον Ζινεντίν Ζιντάν.

Στο 9' ο Ντένις έβαλε ένα περίεργο γκολ με απίθανο-άθελά του- τελείωμα. Πήρε την παράλληλη, βρέθηκε απέναντι στον Κουρτουά και χωρίς να καταλάβει και ίδιος πώς, έκανε το 0-1, το οποίο πιστοποιήθηκε στο VAR ότι δεν ήταν οφσάιντ. Και εκεί που αναμενόταν ανατροπή, έγινε το απίθανο 0-2 ξανά με τον Ντένις στην πλάτη της άμυνας (39'), με τον Νιγηριανό φορ να γίνεται ο τρίτος αντίπαλος με δύο γκολ στο ημίχρονο σε ευρωπαϊκό ματς εκεί μέσα (1991 Ρατσένκο, 2018 Μάντζουκιτς).

Η Ρεάλ δεν ήταν καλή, αλλά βρήκε την ισοπαλία με δύο κεφαλιές. Η πρώτη του Σέρχιο Ράμος (55') σήμανε και το 10ο γκολ του στον θεσμό, όπου περισσότερα ως αμυντικοί σκόρερ έχουν μόνο οι (Ρομπέρτο Κάρλος 16, Ελγκέρα 15, Πικέ 14). Η πίεση αυξήθηκε μέχρι το φινάλε. Στο 84' αποβλήθηκε ο Φόρμερ και στο επόμενο λεπτό ο Καζεμίρο έσωσε κάπως τα πράγματα. Στο ημίχρονο είχε βγει αλλαγή χωρίς να έχει πρόβλημα τραυματισμού ο Κουρτουά και γενικότερα το κλίμα στο γήπεδο και στην εξέδρα δεν ήταν το καλύτερο δυνατό...

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά (46' Αρεολά), Σέρχιο Ράμος, Νάτσο (46' Μαρσέλο), Καρβαχάλ, Βαράν, Μόντριτς, Κρόος, Καζεμίρο, Λούκας Βάθκεθ (67' Βινίσιους), Αζάρ, Μπενζεμά

Μπριζ (Πολ Κλεμέντ): Μινιολέ, Σομπόλ, Μάτα, Ντελί, Μέχελε, Φόρμερ, Ριτς, Βανάκεν, Τάου (90'+2' Σκρίβερς), Ντένις (71' Οπέντα, 87' Κουλς), Ντιατά.