Άντεξε η Βερόνα με «ήρωα» τον Ντι Καρμίνε 2-1 την Κάλιαρι (vid)

Η Βερόνα άντεξε στην πίεση της Κάλιαρι και παρότι αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 35ο λεπτό, με «ήρωα» τον Σάμουελ Ντι Καρμίνε, κράτησε το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου ως το τέλος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν... φουριόζοι στο πρώτο ημίχρονο και με έναν εξαιρετικό Ντι Καρμίνε, προηγήθηκε με 1-0 στο 14ο λεπτό, ενώ με τον ίδιο ποδοσφαιριστή πήρε προβάδισμα νίκης (2-0) στο 26ο λεπτό. Ο Μπορίνι όμως άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές αφού δέχθηκε κόκκινη στο 35ο λεπτό. Η Κάλιαρι εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα

και μείωσε με τον Σιμεόνε στο 43ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση αλλά βρέθηκαν και αυτοί με δέκα ποδοσφαιριστές στο 70ο λεπτό, όταν ο Τσιγκαρίνι δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Η Βερόνα κράτησε την νίκη και έφτασε στους 38 βαθμούς, έναν πίσω από την 6η Νάπολι, ενώ η Κάλιαρι έφτασε στους 32 βαθμούς, επτά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.