«Άγγιξε» ρεκόρ η καταιγιστική Μπασκόνια!

Η Μπασκόνια ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος του αγώνα με την Ρεάλ Μαδρίτης για την 7η αγωνιστική της Euroleague και... άγγιξε ένα ξεχωριστό ρεκόρ!

Για την ακρίβεια, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ έβαλε 64 πόντους σε 20' απέναντι στην «Βασίλισσα», έχοντας 14/18 δίποντα, 9/17 τρίποντα και 9/9 βολές. Έτσι, το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 64-44 υπέρ των γηπεδούχων!

Με αυτή την επιθετική συγκομιδή οι Βάσκοι «άγγιξαν» το ρεκόρ της Νίζνι από τις 23/1/2015. Σε ένα ματς απέναντι στην Αναντολού Εφές οι Ρώσοι είχαν βάλει 65 πόντους, που μέχρι σήμερα αποτελεί επίδοση - ρεκόρ για το πρώτο μέρος αγώνα της Euroleague.

Πάντως, το ρεκόρ των περισσότερων πόντων συνολικά σε ένα ημίχρονο συνεχίζει να το διατηρεί η Ρεάλ, από το... μακρινό 2000 (70π. στο δεύτερο μέρος απέναντι στην Οβαρένσε).