Ανέβηκε πρώτη η Μπενφίκα (βίντεο)

Η Μπενφίκα νίκησε γιατί το ήθελε περισσότερο. Η Γαλατά έψαχνε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση από τη σεζόν 2012/13 και ουσιαστικά παρατάχθηκε γι' αυτό. Η Μπενφίκα, όμως, ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Γιόνας στο 52ο λεπτό, αλλά οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν πολύ, αφού ο Ποντόλσκι απάντησε 6 λεπτά αργότερα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Oι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και πήραν εκ νέου το προβάδισμα (που τους έδινε και την πρώτη θέση του ομίλου) με το γκολ του Λουϊζάο

στο 67ο λεπτό.

Παρά την πίεση των Τούρκων, οι "αετοί" έμειναν όρθιοι έως τέλους και έφτασαν τους 9 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερη την Ατλέτικο Μαδρίτης που γκέλαρε με την Αστάνα.

FT - VIDEO (Champions League): Sport Lisboa e Benfica 2-1 GalatasarayAll Goals &Highlights [HD]