Ανεβαίνει ο Φέντερερ - Ακάθεκτος και ο Κύργιος

Ως... συνήθως, ο Ρότζερ Φέντερερ ξεπέρασε το εμπόδιο του Ρισάρ Γκασκέ, πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του Wimbledon για 18η φορά στην καριέρα του και αρχίζει σιγά-σιγά να γίνεται επικίνδυνος!

Ο Ελβετός «μαέστρος» επικράτησε του χαρισματικού Γάλλου με 7-6(1), 6-1, 6-4 και έκλεισε τώρα πολύ ενδιαφέρον ραντεβού με τον Κάμερον Νόρι. Άραγε, ποιον θα υποστηρίξουν οι Βρετανοί;

Ήταν ίσως η καλύτερή του εμφάνιση από τότε που επέστρεψε στην

δράση και σίγουρα θα τον βοηθήσει στη συνέχεια του τουρνουά, κυρίως από ψυχολογικής άποψης. Εκτός των άλλων, πάντως, με την βοήθεια του Γκασκέ, το ματς ήταν πολύ υψηλού επιπέδου και είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει... όλων των ειδών τα χτυπήματα!

Και αφού κατάφερε να «ξεφύγει» από την πίεση του 35χρονου αντιπάλου του στο πρώτο σετ, με ένα σούπερ τάι μπρέικ, καθάρισε με περίπατο το δεύτερο, ενώ «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή και στο τρίτο (στο 3-3), για να σφραγίσει στη συνέχεια την νίκη, μετά από 1 ώρα και 51 λεπτά αγώνα.