Άνετα και ωραία η Λάτσιο (video)

Η Λάτσιο σφυροκόπησε την Βερόνα που γλίτωσε με το τιμητικό 2-0 από την επίσκεψη της στο «Ολίμπικο».

Η διαφορά ποιότητας μεγάλη. Η Λάτσιο είχε κέφι στο «Ολίμπικο» και περιόρισε από το πρώτο λεπτό σε παθητικό ρόλο την Βερόνα. Στο πρώτο ημίωρο μετρούσε ήδη 17 τελικές (ρεκόρ φέτος για τα τοπ-5 πρωταθλήματα), όμως παρά το σφυροκόπημα οι φιλοξενούμενοι πήγαν με την λευκή ισοπαλία στο ημίχρονο.

Αυτό δεν μπορούσε να συνεχιστεί για πολύ ακόμα. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο προσωπικά τέρματα καθάρισε μέσα σε ένα τετράλεπτο την αναμέτρηση. Ο πρώτος σκόρερ της Serie A, με συρτό διαγώνιο σουτ (56’) και μία κεφαλιά σε κενή εστία (60’) καθάρισε για την ομάδα του Σιμόνε Ιντσάγκι, που συνεχίσει να αναπνέει στον σβέρκο της Ρόμα στην μάχη για την τρίτη θέση.