"Πέταξε" το δώρο η Άρσεναλ

Η Άρσεναλ είχε την ευκαιρία να μείνει μόνη-πρώτη στην κορυφή της Premier League, μετά την ισοπαλία της Λέστερ, όμως την απόλεσε, αφού "κόλλησε" στο 0-0 με την Στόουκ Σίτι στο "Μπριτάνια".

Την ευκαιρία να απολαύσει τη μοναξιά της κορυφής απόλεσε η Άρσεναλ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στην Στόουκ Σίτι στο "Μπριτάνια". Οι "κανονιέρηδες" είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού από τα πρώτα λεπτά, πίεσαν για το γκολ,

αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν εξαιρετικό Τζακ Μπάτλαντ, ο οποίος, όποτε χρειάστηκε δήλωσε "παρών" κι αποσόβησε τον κίνδυνο με εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Στο δεύτερο μέρος οι "Potters" ανέβασαν την απόδοσή τους και έβαλαν "δύσκολα" στον Πετρ Τσεχ, ο οποίος όμως αρνήθηκε σε αρκετές περιπτώσεις το γκολ, μιμούμενος τον Μπάτλαντ. Στα τελευταία λεπτά, ο αγώνας απέκτησε "άγρια ομορφιά", αφού κι οι δύο ομάδες έψαξαν το πολυπόθητο γκολ, αλλά το τελικό σφύριγμα τις βρήκε να μοιράζονται βαθμούς κι εντυπώσεις.
Οι συνθέσεις

Στόουκ Σίτι (4-2-3-1): Μπάτλαντ, Γκλεν Τζόνσον, Σόκρος, Βόλσχαϊντ, Πίτερς, Γουίλαν, Αφελάι (88' Φαν Χίνκελ), Γουόλτερς, Αρναούτοβιτς (87' Τσάρλι Άνταμ), Μπόγιαν (64' Ντιούφ), Χοσέλου.

Άρσεναλ (4-1-4-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Μέρτεζακερ, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Φλαμινί, Ράμσεϊ, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (91' Τσέιμπερς), Κάμπελ, Γουόλκοτ (72' Ιουόμπι), Ζιρού.