Ακόμη πιο κοντά στον τίτλο η ΑΕΛ

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η ΑΕΛ, που επικράτησε με 84-81 της Ομόνοιας στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία στη Λευκωσία, στον δεύτερο τελικό της σειράς για το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας, κάνοντας το 2-0 στις νίκες. Η ομάδα που θα φτάσει πρώτη στις τρεις νίκες θα είναι αυτή που θα κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδιά του, με την ΑΕΛ

να δημιουργεί ελαφριά υπεροχή τριών πόντων με τη λήξη της πρώτης περιόδου (26-23). Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας μέχρι το τέλος του ημιχρόνου να είναι μπροστά στο σκορ με 45-35.

Με την έναρξη της Γ’ περιόδου. η Ομόνοια ήταν σαφώς ανεβασμένη και καλύτερη μέσα στο παρκέ. Οι «πράσινοι» κατάφεραν έως το φινάλε του δεκαλέπτου να φέρουν το σκορ στο 60-57. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν «θρίλερ», με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από πόντο σε πόντο, ενώ υπήρχε συχνή εναλλαγή στην ομάδα που είχε το προβάδισμα. Στα τελευταία στάδια του αγώνα η ΑΕΛ ήταν πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας να πάρει την νίκη με τελικό σκορ 84-81.

Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Ηλίας Δανιήλ με 20 πόντους (6 τρίποντα), Μάριος Γεωργίου με 19 πόντους (1 τρίποντο) και Μάριος Μονιάτης με 15 πόντους (1 τρίποντο).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-26, 35-45, 60-57, 81-84