«Αυτοκτονία» της Μονακό στο τελ Αβίβ

Επίθεση... αυτοκτονίας της Μονακό στο Τελ Αβίβ, με τη γαλλική ομάδα να πετάει στα σκουπίδια διαφορά 19 πόντων (21-40) και να γνωρίζει την ήττα από τη Μακάμπι με 78-70 πριν αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό την Παρασκευή (21/10, 21:00).

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς «κεντούσε» στο παρκέ για περίπου 18 λεπτά, όμως στη συνέχεια... χάθηκε στο γήπεδο, είχε τον Μάικ Τζέιμς σε τραγική μέρα (0/8 τρίποντα) και έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι από το Τελ Αβίβ λίγες ώρες πριν ταξιδέψει

στην Αθήνα για το ματς με τον Παναθηναϊκό.

Νίκη ψυχολογίας για τη Μακάμπι, που κράτησε ανέπαφο το «σπίτι» της και μπήκε με το δεξί στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της φετινής Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Όντεντ Κάτας ήταν ο Ουέιντ Μπόλτγουιν, που ήταν ο πρωταγωνιστής στο comeback της Μακάμπι και ολοκλήρωσε το ματς με 21 πόντους (5/8 τρίπ.). Στους 13 ο Λορένζο Μπράουν.

Από την πλευρά της Μονακό, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ, που πέτυχε 21 πόντους, τους 17 στο πρώτο μέρος όμως, αφού στην επανάληψη παρασύρθηκε από την πολύ κακή εικόνα της γαλλικής ομάδας. Στους 15 ο Μάικ Τζέιμς, που είχε όμως 0/8 τρίποντα και πολλές τραβηγμένες επιλογές σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης.

«Αφεντικό» στο ματς η Μονακό

Η Μακάμπι μπήκε... φορτσάτη στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορο προβάδισμα με 7-2 στο 3', με τη συνέχεια ωστόσο να είναι εντελώς διαφορετική. Η Μονακό βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ανέβασε την πίεση στην άμυνα και με ένα επιμέρους 2-11 πέρασε μπροστά στο ματς με 9-13. Στο 7' οι Μονεγάσκοι έφτασε και στο +8 (12-20), με τον Λόιντ να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, που βρέθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μπροστά με 14-20.

Πήρε... φωτιά ο Λόιντ και η διαφορά στο +11

Αν στην πρώτη περίοδο ο Λόιντ είχε βρει ρυθμό, στη δεύτερη απλά πήρε... φωτιά! Ο Αμερικανός άσος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 7/7 βολές και οδήγησε τη Μονακό στο +11 της ανάπαυλας. Η Μονακό ήταν το απόλυτο αφεντικό στο δεκάλεπτο, με τη γαλλική ομάδα να αυξάνει σταδιακά τη διαφορά, να φτάνει στο +14 (16-30) στο 13' αλλά να μην σταματάει εκεί. Στο 16' η Μονακό ακούμπησε τη διαφορά των 19 πόντων (21-40), με τη Μακάμπι στο φινάλε του πρώτου μέρους με ένα επιμέρους 10-2 να καταφέρνει να μειώσει τη... ζημιά και να μειώνει σε 31-42, δίνοντας ενδιαφέρον στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στο προβάδισμα η Μονακό, «ζωντανή» η Μακάμπι

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Κάτας συνέχισε από εκεί που είχε μείνει στο τέλος του ημιχρόνου και έριξε τη διαφορά με το «καλημέρα» σε μονοψήφιο αριθμό (34-42) στο 21', με τη Μονακό να παίρνει ανάσα με τρίποντο του Ντιαλό και να επιστρέφει στο +11 (37-48) στο 23'. Οι φιλοξενούμενοι παγιοποίησαν τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους και στο 26' διαμόρφωσαν το 44-56, με τον Λόιντ να φτάνει στους 20 και να καλύπτει το κενό του Τζέιμς, που ήταν εξαιρετικά άστοχος με 0/5 τρίποντα. Ο Οκόμπο στο 28' με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έγραψε το 46-59, αποκαθιστώντας την τάξη, αλλά προσωρινά. Ο Ουίλμπεκιν με τρίποντο στο φινάλε του δεκαλέπτου μείωσε σε 52-59 και έβαλε... φωτιά στην τελευταία στροφή του ματς.

Ολοκλήρωσε το comeback η Μακάμπι, «αυτοκτονία» για τους Μονεγάσκους!

Ο ΝτιΜπαρτολομέο με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. διαμόρφωσε το 55-59, με τη Μακάμπι να «τρέχει» σερί 9-0 και τον Μπόλντγουιν να φέρνει το ματς σε απόσταση βολής στο 32' (57-59), με το επιμέρους σκορ να είναι πλέον στο 11-0. Στο 32' ο Κάρσον ισοφάρισε σε 59-59, με το ματς να ξεκινάει και πάλι από την αρχή. Στο 33' η Μακάμπι ολοκλήρωσε το μεγάλο comeback και πέρασε μπροστά με 61-59, με το σερί να φτάνει στο 15-0 και τη Μονακό να μην μπορεί να βρει καν τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Λόιντ ήταν αυτός που έλυσε τον... γόρδιο δεσμό για τους Μονεγάσκους μετά από σχεδόν 5 λεπτά με τον Τζέιμς στο 34' να κάνει το 61-63. Ουίλμπεκιν και Λορένζο Μπράουν έδωσαν και πάλι προβάδισμα στη Μακάμπι με 67-63 στο 35'. Ο Μπλοσομγκέιτ με τρίποντο μείωσε σε 68-66 στο 36', με τον Τζέιμς να έχει 0/7 τρίποντα και όλα να κρέμονται από μία κλωστή. Ο Μπόλντγουιν στα 43" έδωσε προβάδισμα με 4 πόντους στη Μακάμπι. Ο Ντιαλό στα 34" έχασε δύο βολές και τον Κόλσον με 2/2 στα 23" να διαμορφώνει το 74-68. Ο Τζέιμς βρήκε επιτέλους πόντους από την γραμμή, έκανε το 74-70, αλλά ο Άνταμς με βολές και πάλι έκανε το 76-70, με τη Μακάμπι να φτάνει στη νίκη με 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-42, 52-59, 78-70