ΑΕΚ: Νίκη με Άλβες και Εγγλέζου απο τα 11 βήματα

Νίκη με 2-0 για την ΑΕΚ , στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας πριν την έναρξη του πρωταθλήματος με αντίπαλο την Αγία Νάπα στο ΓΣΖ. Αλβές (15') και Εγγλέζου (90') οι σκόρερ, με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι.

Oι φάσεις του φιλικού:

1’ Έναρξη της αναμέτρησης.
4’ Κεφαλιά του Marciniak μετά από εκτέλεση κόρνερ, μαζεύει ο Κίττος.
15’ ΓΚΟΛ! 1-0 για την ομάδα μας με πέναλτι του Alves. Το πέναλτι κέρδισε ο Βραζιλιάνος επιθετικός

όταν δέχθηκε την πάσα του Χατζηγιαννακού και τον τράβηξε από την φανέλα αμυντικός της Αγίας Νάπας.
22’ Ο Εγγλέζου έκανε την πάσα για τον Μυτίδη, τελευταία στιγμή πρόλαβαν οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων να απομακρύνουν.
27’ Σουτ του Εγγλέζου μέσα από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της αντιπάλου.
30’ Ο Laban έστρωσε στον Ninu, δυνατό σουτ του τελευταίου η μπάλα έξω.
40’ Μπαλιά του Amani, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε λίγο έξω.
44’ Μπαλιά του Marciniak, κεφαλιά του Κούρτη, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.
45’ Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

46’ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
47’ Ο Alves έκανε το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, πάνω στον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.
49’ Ατομική ενέργεια από Χατζηγιαννακού που μπήκε στην μεγάλη περιοχή και έκανε το σουτ, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει.
61’ Σουτ από τον Amani, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Από την εκτέλεση του, κοντινή κεφαλιά από Mguni, ο Taudul με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.
62’ Διαγώνιο σουτ του Kante, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ. Από την εκτέλεση του μονοκόμματο σουτ του Εγγλέζου, η μπάλα μόλις έξω.
72’ Μετά από κόρνερ, κεφαλιά του Καστάνα και πάλι κόντρα σε αμυντικό και κόρνερ.
84’ Κοντινή προβολή από παίκτη της Αγίας Νάπας, ο Taudul με διπλή προσπάθεια αποκρούει την μπάλα.
90’ ΓΚΟΛ! 2-0 για την ομάδα μας με πέναλτι αυτή την φορά του Εγγλέζου, το οποίο κέρδισε ο ίδιος μετά από τράβηγμα από αντίπαλο.
90’ Τέλος της αναμέτρησης.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Saizar (46' Taudul), Κυπριανού, Marciniak (46' Κακουλλής), Ninu, Καστάνας, Laban, Κούρτης, Χατζηγιαννακού, Εγγλέζου, Μυτίδης (46' Kante), Alves.

Στον πάγκο: Tono, Taudul, Serran, Catala, Larena, Ortiz, Tomas, Tete, Boljevic, Kante, Χαραλάμπους, Monteiro.

Αγία Νάπα: Κίττος, Αντωνίου, Μέρτακκας, Felgate, Mguni, Lovrecic, Fuscp, Λαμπρόπουλος, Femi, Skopljak, Coyacoy Amani.

Στον πάγκο: Pridicar, Bamba, Stojanov, Μάρκου, Κατσής, Γεωργίου, Τζιωρτζής, Λοϊζίδης, Μουλαζίμης, Randjelovic, Pampa Amani