(X)αμένη ευκαιρία για Εθνικό!

Λευκή ισοπαλία στο "Δασάκι" της Άχνας, αφού Εθνικός και Δόξα έμειναν στο 0-0 και έτσι έχασαν την ευκαιρία οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν τους φιλοξενούμενους, με το σενάριο παραμονής στην κατηγορία να "απομακρύνεται.

Ο Εθνικός είχε την υπεροχή στις ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να βρει λύση στο σκοράρισμα κι έτσι έφτασε στους 17 βαθμούς, μένοντας στην προτελευταία θέση. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν κερδισμένοι, αφού διατήρησαν την διαφορά κι έφτασαν στους 25 στην 9η θέση της βαθμολογίας.

Ο αγώνας:

- 19' Σκοράρει ο Βοϊτκόφσκι

αλλά σηκώνεται το σημαιάκι. Εκτεθειμένος ο Πολωνός, σωστά δεν μετρά το γκολ.

- 31' Έγινε επικίνδυνη η Δόξα, ο Οικονομίδης στην περιοχή, πήγε να πιάσει το σουτ, ο Άδωνη βγάζει την άμυνα!

- 33' Ευκαιρία για την Δόξα! Ο Εμπραλίτζε μπήκε στη περιοχή από πλάγια θέση απέναντι από τον Χριστοδούλου, έσκαψε την μπάλα για τον Σαντίκ, ο Χουντόμπιακ σώζει τον Εθνικό.

- 37' Σέντρα του Θωμά Ιωάννου, ο Κοβάσεβιτς με το κεφάλι διώχνει προ του Ζάκπα!

- 56' Σουτ του Ντιας, πέφτει και μαζεύει ο Χριστοδούλου

- 58' Απόκρουση του Σισκόφσκι σε κεφαλιά του Χολ! Στην συνέχεια ο Αντενόν προλαβαίνει τον Ζάκπα και διώχνει σε κόρνερ

- 74' Στην γραμμή σώζει την Δόξα ο Εμπραλίτζε, μετά από κεφαλιά του Μάζουρεκ!

- 77' Σουτ του Χουντόμπιακ, σταθερά μαζεύει ο Σισκόφσκι!

- 81' Η απόκρουση του αγώνα, από τον Χριστοδούλου! Ο Εμπραλίτζε απέναντι από τον διεθνή τερματοφύλακα, εντυπωσιακό "όχι" του Χριστοδούλου που σώζει τον Εθνικό!

- 83' Επέλαση του Χάρη Κυριάκου, το γύρισμα για τον Σαντίκ, σωτήρια άμυνα του Άδωνη σε κόρνερ!

Εθνικός: Χριστοδούλου, Πηλέας, Άδωνη, Άμπραχαμ, Χουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ιωάννου (80' Ντόλεζαλ), Μάζουρεκ, Βοϊτκόφσκι (35' Ζάκπα), Χολ, Ντούρις

Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Καβαλεούσκι, Περατικός, Κ. Ηλία, Κυπριανού, Ταράσοφς, Κουμής

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Ολιβέιρα, Ασαμόα, Σαντίκ, Οικονομίδης (71' Τραϊτσέφσκι), Κοβάσεβιτς, Κυριάκου, Εμπραλίτζε (82' Τιντζανί), Μέσκα (82' Σάιθ) Κέρλα (42' Kαραμανώλης,)

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Αντάμοβιτς, Φασουλιώτης, Στυλιανού, Ποντικός, Σάσι

Κίτρινες: Άδωνη, Αμπραχαμ, Ντούρις, Ιωάννου /  Αντενόν, Τραϊτσέφσκι, Τιντζανί