Premier League: Η Γιουνάιτεντ μένει εκτός Champions League

Το γκολ της Σάντερλαντ στο 82' σόκαρε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που δείχνει να χάνει το "τρένο" του Champions League.

Η Σάντερλαντ επικράτησε 2-1 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο "Στάδιο του Φωτός" και την αφήνει ακόμα πιο μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League

της νέας περιόδου, φέρνοντας τον Ζοζέ Μουρίνιο ακόμα πιο κοντά στον πάγκο της. Οι "μαύρες γάτες", που μάχονται για την παραμονή τους, άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Γουαχμπί Χαζρί. Παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη, κατέγραψαν το πρώτο σουτ τους στον αγώνα μόλις στο 30ό λεπτό. Στο 39', πάντως, ο Αντονί Μαρσιάλ μετουσίωσε την υπεροχή σε γκολ και όλα έδειχναν ότι η ροή του αγώνα θα άλλαζε.

Τίποτα τέτοιο δεν παρατηρήθηκε στο 2ο ημίχρονο, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες. Ο Νταβίδ ντε Χέα επενέβη σωτήρια τουλάχιστον τρεις φορές, ωστόσο δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά στη φάση του 82ου λεπτού. Ο Λαμίν Κονέ έπιασε μια δυνατή κεφαλιά, ο Ισπανός τερματοφύλακας δεν κατάφερε να διώξει καλά την μπάλα και ουσιαστικά την έστειλε στα δίχτυα του, γράφοντας το 2-1 για τη Σάντερλαντ που έφτασε στη νίκη.

Σάντερλαντ (4-1-4-1): Μανόνε, Γέντλιν, Κονέ, Ο' Σέι, Φαν Άανχολτ, Κίρχοφ (15' Ρόντγουελ), Εντόι, Κάτερμολ, Εμβιλά, Χαζρί, Ντεφό

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα, Νταρμιάν (37' Λοβ), Σμόλινγκ, Μπλιντ, Μπόρθγουικ Τζόνσον, Σνεντερλέν, Κάρικ, Λίνγκαρντ (62' Ντεπάι), Μάτα, Μαρσιάλ, Ρούνεϊ

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016

14:45 Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1

(3' Χαζρί, 82' αυτ. Ντε Χέα - 39' Μαρσιάλ)

18:15 Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ

FT - VIDEO (Premier League): Sunderland AFC 2-1 Manchester UnitedAll Goals &Highlights [HD]