O Όγκαστ έκανε την δουλειά πριν τη Μάλαγα

Με τον Ζακ Όγκαστ να κάνει «πάρτι» στη ρακέτα (22π., 9ρ.) ο Παναθηναϊκός Superfoods επιβλήθηκε της Κύμης (87-64) και έφτασε στο 19-0 στο πρωτάθλημα, πριν από το παιχνίδι με την Μάλαγα. Χτύπησε ο Τζέιμς Γκιστ.

Οι «πράσινοι» έκαναν το... καθήκον τους και συνεχίζουν αήττητοι στην Stoiximan.gr Basket League (19-0). Πλέον, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στρέφεται στο πολύ

κρίσιμο παιχνίδι με την Ουνικάχα Μάλαγα στην Ισπανία (16/3, 22:00) για την 26η αγωνιστική της Euroleague, ενώ η Κύμη του Γιάννη Καστρίτη, που... κυνηγάει τα ελληνικά πλέι οφ (8-11 ρεκόρ) θα έχει κάτι παραπάνω από δέκα μέρες στη διάθεσή της, για να προετοιμαστεί για το ματς με τον Πανιώνιο (24/3).

Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο εντυπωσιακός Ζακ Όγκαστ (22π., 9ρ.), που έκανε... ό,τι ήθελε μέσα στη ρακέτα και έφτασε σε ρεκόρ καριέρας με τα «πράσινα», ενώ διψήφιος για τους γηπεδούχους ήταν και ο Λούκας Λεκαβίτσιους (10π., 4ρ.). Ο Θαντ ΜακΦάντεν σημείωσε 13 πόντους, αλλά ήταν άστοχος σε γενικές γραμμές (3/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/5 βολές). Στο πρώτο μέρος ο Τζέιμς Γκιστ χτύπησε σε ένα φάουλ που του έγινε, πήγε στον πάγκο και δεν επέστρεψε στο παιχνίδι, με τους «πράσινους» να περιμένουν μετά το ματς, για να δουν αν υπάρχει κάποια ζημιά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με... ασυνήθιστο τρόπο, αφού στα 50'' ο κόουτς Καστρίτης κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός Superfoods, όμως, ήταν συγκεντρωμένος, έπαιζε καλή άμυνα και «ξέφυγε» από νωρίς (8-0 στο 3' και 13-2 στο 4'), εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην επίθεση των φιλοξενούμενων. Στο 10' το σκορ ήταν 22-10 με τον Ζακ Όγκαστ να ξεχωρίζει.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» ήταν σταθερά καλοί στην άμυνα έως το 15', μέχρι δηλαδή να ξεπεράσει τους 20π. η διαφορά (35-14). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Εύβοιας έκανε την αντεπίθεσή της, ο Θαντ ΜακΦάντεν βρήκε ρυθμό και το πρώτο εύστοχο τρίποντο της Κύμης στο ματς στο 19' διαμόρφωσε ένα εντυπωσιακό 3-16 επιμέρους σκορ (38-28 στο 19'). Το ημίχρονο «έκλεισε» με τον πίνακα να γράφει 40-30 και τον Τσάβι Πασκουάλ να έχει παράπονα για τη συγκέντρωση των παικτών του.

Στην επανάληψη ο Θανάσης Γιαννακόπουλος έριξε τη δική του... βόμβα μέσω της «Cosmote TV», λέγοντας πως ο ΜακΦάντεν είναι ευπρόσδεκτος στον Παναθηναϊκό Superfoods και ο Αμερικανός γκαρντ φτάνοντας τους 12π. διατήρησε το ανταγωνιστικό προφίλ της Κύμης (46-40 στο 25' και 60-50 στο 30'). Ο Κρις Σίνγκλετον στο φινάλε της τρίτης περιόδου είχε 0/6 σουτ, ενώ ο Ζακ Όγκαστ ήταν εξαιρετικός με 16π. και 8ρ.

Ένα γρήγορο 13-0 του «τριφυλλιού» στο τελευταίο δεκάλεπτο έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +23 (73-50 στο 33') και οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν εκ νέου στο παιχνίδι, μέχρι το τελικό 87-64. Στην τελική ευθεία του ματς ο Ντίνος Μήτογλου και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης πήραν χρόνο από τον Πασκουάλ.

Τα Δεκάλεπτα: 22-10, 40-30, 60-50, 87-64

O MVP: Ο Ζακ Όγκαστ. Στην καλύτερή του εμφάνιση με τα «πράσινα» ο 25χρονος σέντερ ήταν ασταμάτητος και εντυπωσιακός μέσα στη ρακέτα, «αγγίζοντας» το double double (22π., 9ρ.). Έκανε ρεκόρ καριέρας με τον Παναθηναϊκό Superfoods με τους 22 πόντους, που σημείωσε.