Mίλησε τελευταίος ο Ρούνεϊ(VIDEO)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς η Αγγλία νίκησε 3-2 εκτός έδρας τη Σλοβενία με γκολ του Ρούνεϊ λίγο πριν το φινάλε και συνέχισε την προέλαση στα προκριματικά του Euro 2016. Σπουδαία νίκη για Αυστρία μέσα στη Ρωσία.

Σλοβενία και Αγγλία συμμετείχαν σε ένα θεαματικό ματς με τρομερό σασπένς

στη Λουμπλιάνα, με τα "τρία λιοντάρια" να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-2 και να κάνουν το "6 στα 6" στο δρόμο προς τα γήπεδα της Γαλλίας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νοβάκοβιτς στο 38', η Αγγλία "γύρισε τούμπα" το ματς με δύο γκολ του Γουίλσιρ μέσα σε 17 λεπτά, ο Πέτσνικ έφερε το ματς στα ίσα στο 84' αλλά ο Γουέιν Ρούνεϊ είπε την τελευταία λέξη με γκολ στο 85'.

Το γκολ αυτό ήταν μάλιστα ξεχωριστό για τον 30χρονο επιθετικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αφού έφτασε τα 48 γκολ (σε 105 αγώνες) με τη φανέλα με το εθνόσημο και έπιασε τον Γκάρι Λίνεκερ στη 2η θέση του πίνακα με τους κορυφαίους σκόρερ στην ιστορία της Αγγλίας ενώ θέλει ένα ακόμα για να ισοφαρίσει και το ρεκόρ του θρυλικού Σερ Μπόμπι Τσάρλτον. Όσον αφορά στο άλλο ματς του 5ου ομίλου, η Εσθονία νίκησε εντός έδρας με 2-0 το Σαν Μαρίνο με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Το απόλυτο αφεντικό του 7ου ομίλου απέδειξε πως είναι η Αυστρία η οποία πέρασε νικηφόρα από τη Ρωσία νικώντας με 1-0 την ομάδα του Καπέλο ενώ στο ματς των ουραγών του ομίλου Λίχτενσταϊνα και Μολδαβία έμειναν στο 1-1.

Εύκολο έργο είχε η Ουκρανία στον 3ο όμιλο, καθώς με τρεις διαφορετικούς σκόρερ στο δεύτερο μέρος (Κράβετς, Γκαρμάς και Κονοπλιάνκα) επιβλήθηκε άνετα 3-0 του Λουξεμβούργου.

Αποτελέσματα &πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Καζαχστάν - Τουρκία 0-1 (83' Αρντά Τουράν)

Ισλανδία - Τσεχία 2-1 (60' Γκούναρσον, 76' Σίγκθορσον / 55' Ντότσκαλ)

Λετονία - Ολλανδία 0-2 (67' Βαϊνάλντουμ, 71' Νάρσινχ)

Ανδόρα - Κύπρος 1-3 (2' αυτ. Ντόσα Ζούνιορ / 13', 45' και 53' Μυτίδης)

Βοσνία - Ισραήλ 3-1 (42' και 75' Βίστσα, 45' πέν. Τζέκο / 41' Ταλ Μπεν Χαΐμ ΙΙ)

Ουαλία - Βέλγιο 1-0 (25' Μπέιλ)

Κροατία - Ιταλία 1-1 (11' Μάντζουκιτς / 36' πέν. Καντρέβα)

Μάλτα - Βουλγαρία 0-1 (56' Ποπόφ)

Νορβηγία - Αζερμπαϊτζάν 0-0

Σάββατο

Πολωνία - Γεωργία 4-0 (62' Μίλικ, 89', 92', 93' Λεβαντόβσκι)

Ιρλανδία - Σκωτία 1-1 (38' Γουόλτερς / 47' (αυτ.) Ο'Σέι)

Φινλανδία - Ουγγαρία 0-1 (82' Στίεμπερ)

Αρμενία - Πορτογαλία 2-3 (14' Πιτσέλι, 72' Μκοϊάν / 29' (πεν.), 55', 58' Ρονάλντο)

Γιβραλτάρ - Γερμανία 0-7 (28', 65', 71' Σίρλε, 47', 81' Κρούζε, 51' Γιουντογκάν, 57' Mπελαράμπι)

Νησιά Φερόε - Ελλάδα 2-1 (32' Χάνσον, 70' Όλσεν / 84' Παπασταθόπουλος)

Β.Ιρλανδία - Ρουμανία 0-0

Δανία - Σερβία 2-0 (13' Γιουσούφ Πόουλσεν, 87' Γιάκομπ Πόουλσεν)

Κυριακή

Ουκρανία - Λουξεμβούργο 3-0 (54' Κράβετς, 57' Γκαρμάς, 87' Κονοπλιάνκα)

Εσθονία - Σαν Μαρίνο 2-0 (35', 63' Ζενιόφ)

Σλοβενία - Αγγλία 2-3 (38' Νοβάκοβιτς, 84' Πέτσνικ / 57', 73' Γουίλσιρ, 85' Ρούνεϊ)

Λίχτενσταϊν - Μολδαβία 1-1 (21' Βίζερ / 44' Μπογκιού)

Ρωσία - Αυστρία 0-1 (33' Γιάνκο)

Λευκορωσία - Ισπανία (21:45)