Mε τον Ράγιος οδηγό η Ανόρθωση πήρε μπρος!

Η Ανόρθωση πήρε την νίκη κόντρα στην Πάφο, με 2-0 στο Αντώνης Παπαδόπουλος για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράγιος.Τα γκολ της ομάδας του Κετσπάγια πέτυχαν οι Σίντενφελντ (32') και Ράγιος (48').Οι γηπεδούχοι με την νίκη τους έφτασαν τις 2 νίκες σε 2 αγώνες και την πρώτη τους εντός έδρας,ενώ από την άλλη η Πάφος απογοήτευσε, καθώς δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά και έφυγε χωρίς βαθμούς για ένα ακόμα παιχνίδι μετά την πρεμιέρα.

•Έτσι εξελίχθηκε

ο αγώνας.

Καλύτερα στον αγώνα μπήκε η Ανόρθωση, η οποία έδειξε όρεξη να φτιάξει φάσεις μπροστά στην εστία του Ρούτκο.Καλτσάς,Αρτυματάς και Γκαλίτσιος είχαν καλές στιγμές,όμως το γκολ δεν ερχόταν μέχρι που ήρθε ο Σίντενφελντ στο 32' να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ κάνοντας το 1-0.Το γκολ ξεκίνησε από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος και καρφωτή κεφαλιά του Κροάτη αμυντικού της Ανόρθωσης. Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου η Ανόρθωση κράτησε εύκολα το προβάδισμα που είχε χωρίς να απειληθεί καθόλου από την ομάδα της Πάφου.

•Δείτε το νέο κανονισμό

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ με τον Ράγιος,ο οποίος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 2-0 στο 48'.Η ομάδα του Κετσπάγια έχοντας σκορ ασφαλείας διεκδίκησε και τρίτο γκολ με τον Γκαλίτσιο στο 54΄να χάνει κλασσική ευκαιρία για να κάνει το 3-0.Ουσιαστικά η πρώτη φάση της ομάδας του Κόπιτς ήρθε στο 69' με σουτ του Πάντσεον με την μπάλα να καταλήγει έξω.Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο,καθώς οι αλλαγές επηρέασαν το ρυθμό του αγώνα ενώ υπήρξαν αρκετές κίτρινες κάρτες δείγμα της έντασης του αγώνα.Το τελικό αποτέλεσμα βρήκε την Ανόρθωση να παίρνει την πρώτη της νίκη μπροστά στο κοινό της και τη δεύτερη φετινή σε 2 αγώνες.Στον αντίποδα η Πάφος παρουσιάστηκε αγνώριστη στον αγώνα,προβλημάτισε με την απόδοσή της και έφυγε δίκαια με άδεια χέρια.