Βέλγιο-Ελλάδα 1-1: Παλληκαρήσια ισοπαλία

Η Ελλάδα πήρε παλληκαρήσια ισοπαλία 1-1 μέσα στο Βέλγιο και ανέβηκε παρέμεινε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η Εθνική Ελλάδος έφυγε με πολύτιμο βαθμό από τις Βρυξέλλες, απέναντι στην ομάδα που κατέχει την πέμπτη θέση στην παγκόσμια κατάταξη της FIFA.

Η «γαλανόλευκη» απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο «Κινγκ Μποντουέν» απέναντι στο Βέλγιο, παρότι τελείωσε τον αγώνα με εννέα παίκτες λόγω

των αποβολών του Ταχτσίδη και του Τζαβέλλα. Ακόμη κι έτσι όμως η Εθνική θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη, αφού στο γκολ του Μήτρογλου (46΄) απάντησε ο Λουκάκου μόλις στο 89ο λεπτό.

Το live του αγώνα:

Λήξη του αγώνα. Βέλγιο-Ελλάδα 1-1

94' Αποβολή και για τον Τζαβέλλα. Με 9 η Ελλάδα

91' Μεγάλη απόκρουση του Καπίνο σε κεφαλιά του Λουκάκου

89' Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Λουκάκου

Τελευταίο δεκάλεπτο στο παιχνίδι

74' Τεράστια ευκαιρία για το Βέλγιο. Ο Μέρτενς έκανε το πλασέ, όμως ο Καπίνο απέκρουσε

65' Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη για την Ελλάδα στον Ταχτσίδη

60' Πιέζει το Βέλγιο, ωστόσο η Ελλάδα με σωστή αμυντική λειτουργία αντέχει

0-1 για την Ελλάδα με το εύστοχο πλασέ του Μήτρογλου!

Έναρξη του β' ημιχρόνου

Λήξη ημιχρόνου. Βέλγιο-Ελλάδα 0-0

Μεγάλη η πίεση από τους Βέλγους, ωστόσο η Ελλάδα άντεξε μέχρι το ημίχρονο στο 0-0

35' Το Βέλγιο είναι πολύ καλύτερο, πιέζει για το γκολ, ωστόσο μέχρι στιγμής δεν τα καταφέρνει

Στα πρώτα 15 λεπτά το Βέλγιο είναι καλύτερο και έχασε μια ευκαιρία με τον Φελαϊνί

Έναρξη του αγώνα

ΒΕΛΓΙΟ (Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβεϊρελντ, Σιμάν, Βερτόνχεν, Βίτσελ, Ναϊγκολάν, Φελαϊνί, Τσαντλί, Καράσκο, Μέρτενς, Λουκακού.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκίμπε): Καπίνο, Τοροσίδης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Ταχτσίδης, Σάμαρης, Μάνταλος, Σταφυλίδης, Φορτούνης, Μήτρογλου.