Ιστορική πεντάρα ο Εθνικός που σκόρπισε την Ανόρθωση!

Ένας απίθανος Εθνικός Άχνας διέσυρε την Ανόρθωση με 5-0 σε ένα ιστορικό ματς για την ομάδα της Άχνας στον αγώνα που διεξήχθη στο Δασάκι για την 21η αγωνιστική.Οι γηπεδούχοι έστειλαν στον καναβάτσο την Ανόρθωση και έβαλαν "φωτιά" στο βαθμολογικό πίνακα μετά τη νίκη τους.Συγκεκριμένα άφησαν την ομάδα του Κετσπάγια στους 43 βαθμούς που παρέμεινε πρώτη παρά την ήττα,ενώ ο Εθνικός έκανε άλμα παραμονής και ξεπέρασε την Ένωση στη 10 θέση φτάνοντας τους 20 βαθμούς.Τα γκολ του Εθνικού σκόραραν οι Χουντόμπιακ,Κονέ,Μάριος Ηλία (δις) και  Μαρκόσκι.

Το

ματς.

Το πρώτο 20λεπτο του αγώνα ήταν ισορροπημένο με τη μεγάλη ευκαιρία να λείπει από το παιχνίδι.Λίγο πριν συμπληρωθούν 30 λεπτά αγώνα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σίλντενφελντ στον Κονέ.Ο Χουντόμπιακ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 1-0 στο 28'.Η Ανόρθωση έμοιαζε να τα έχει χαμένα και δέχθηκε και δεύτερο γκολ με πρωταγωνιστή τον Κονέ που βγήκε στην αντεπίθεση και απέναντι στον Λόρια σκόραρε για το 2-0 στο 41΄.Ο Εθνικός δεν έμεινε στο δεύτερο γκολ,βγήκε μπροστά και κατάφερε να σκοράρει και τρίτο τέρμα με τον Μάριο Ηλία στο 44'.Ο Κύπριος άσος βρέθηκε μόνος στην περιοχή και έστειλε την μπάλα κάνοντας το 3-0 σε ένα απίστευτο ημίχρονο για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση προσπάθησε να μειώσει στο σκορ,αλλά ο Εθνικό ανέβασε το δείκτη του σκορ στα 4 τέρματα ξανά με τον Μάριο Ηλία.Συγκεκριμένα μετά από λάθος του Ράγιος,βγήκε μόνος και με σουτ έγραψε το 4-0 στο 57'.Η ομάδα της Άχνας που έδωσε διαστάσεις θριάμβου σκόρπισε την Ανόρθωση και σκόραρε και 5ο γκολ με τον Μαρκόσκι να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα από κοντά.

Δείτε πως εξελίχθηκε ο αγώνας στο SPORTIME.