Καθάρισε την "μπουγάδα" με Ντε Βινσέντι ο ΑΠΟΕΛ!

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε το καθήκον του και επέστρεψε στις νίκες με 3-0 απέναντι στη Δόξα στο Μακάρειο στάδιο για τη 17η αγωνιστική.Με πέναλτι του Ντε Βινσέντι στο 20΄σκόραραν οι γαλαζοκίτρινοι,που πέτυχαν και 2ο γκολ ξανά με τον Αργεντινό στο 37'.Το τελικό 0-3 έκανε ο Μερκής στο 43'.Στους 31 βαθμούς έφτασαν οι γαλαζοκίτρινοι που μείωσαν την απόσταση από την κορυφή,ενώ η Δόξα ηττήθηκε για ακόμα ένα παιχνίδι και έμεινε στον "πάτο" της βαθμολογίας.

Το ματς

Με πολύ καλό

ρυθμό και με παιχνίδι να πηγαίνει πάνω κάτω ξεκίνησε το ματς.Στο 20' ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μιχαίλοβιτς με τον Ντε Βινσέντι να εκτελεί το πέναλτι και να σκοράρει για το 0-1 στο 22΄.Η Δόξα που είχε τις ευκαιρίες της για ένα γκολ δεν τα κατάφερε και τελικά δέχθηκε και δεύτερο γκολ.Συγκεκριμένα στο 37' ο Γιάκολις με γύρισμα στην περιοχή βρήκε τον Ντε Βινσέντι που τελειώσε ιδανικά τη φάση κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.Οι γαλαζοκίτρινοι στο 43' ανέβασαν το δείκτη του σκορ στα τρία τέρματα με γκολ του Μερκή που σούταρε δυνατά μετά από εκτέλεση κόρνερ.Έτσι το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το τεράστιο προβάδισμα του ΑΠΟΕΛ.Το δεύτερο μέρος ήταν εντελώς διαφορετικό από το πρώτο,καθώς οι φάσεις ήταν λιγοστές,με τους φιλοξενούμενους να κάνουν διαχείριση και τους γηπεδούχους να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν.Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 0-3 να μείνει μέχρι το τέλος.

Δείτε πως εξελίχθηκε ο αγώνας στο SPORTIME.