Ποδαρικό με τεσσάρα στο ντεμπούτο του Κόρε!

Ο ΑΠΟΕΛ ξέσπασε με 4-0 απέναντι στην ΕΝΠ και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το 2020 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.Δύο γκολ πέτυχε ο Πάβλοβιτς (19',71') και από ένα οι Εφραίμ (24') και Ντε Βινσέντι (49').Χαμένο πέναλτι στο 56΄ για τους βυσσινί με τον Βαρέλα.Οι γαλαζοκίτρινοι με τη νίκη τους ανέβηκαν στους 24 βαθμούς,ενώ

στους 8 βαθμούς παρέμεινε η Ένωση.

Το ματς

Ο ΑΠΟΕΛ μετά το πρώτο δεκάλεπτο ανέβασε την απόδοσή του και στο 19' βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα.Ο Εφραίμ με μπαλιά μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στον Πάβλοβιτς που τελειώσε με κεφαλιά τη φάση.Στο 24' ο Εφραίμ από δημιουργός έγινε εκτελεστής και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.Ο Ιωάννου σέντραρε και ο Εφραίμ (από θέση οφσάιντ) με ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία του Κλέιμαν διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο ΑΠΟΕΛ που έψαξε και τρίτο γκολ με Τάμαρι και Ντε Βινσέντι να χάνουν τις ευκαιρίες,ενώ η ΕΝΠ δεν απείλησε καθόλου με εξαίρεση μία κεφαλιά του Σταρόκιν στο 45',φάση με την οποία ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Νωρίς νωρίς και συγκεκριμένα στο 49' ο ΑΠΟΕΛ σκόραρε για τρίτη φορά με γκολ του Ντε Βινσέντι.Ο Τάμαρι με παράλληλο γύρισμα βρήκε τον Αργεντινό που δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0.Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε πτώση του Ροντρίγκες από τον Τάμαρι στο 56΄.Την εκτέλεση ανέλαβε ο νεοεισελθών Βαρέλα ο οποίος νικήθηκε από τον Μπέλετς και έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει στο σκορ.

Στο 71' οι γαλαζοκίτρινοι ανέβασαν κι άλλο το δείκτη του σκορ με τον Πάβλοβιτς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο της άμυνας και έκανε το 4-0.

Στα υπόλοιπα λεπτά παρά τις ευκαιρίες των δύο ομάδων το σκορ έμεινε το ίδιο μέχρι το τέλος του αγώνα.