Με τεσσάρα και χατ τρικ του Κβιλιτάια ανέβηκε στην κορυφή η Ανόρθωση

Σε ένα παιχνίδι με 6 γκολ και τρία πέναλτι η Ανόρθωση επικράτησε της ΕΝΠ με 4-2 στο Αντώνης Παπαδόπουλος για τη 12η αγωνιστική επιστρέφοντας στις νίκες.Ο Κβιλιτάια ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς,καθώς πέτυχε χατ τρικ (με δύο πέναλτι).

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο 13' με πέναλτι του Κβιλιτάια μετά από μαρκάρισμα του Μπαρμπόσα στον Χουσμπάουερ.Το γκολ του Γεωργιανού έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους που

πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0.Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51' η «κυρία» κέρδισε νέο πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Κβιλιτάια,ο οποίος εκτέλεσε σωστά και έκανε το 2-0.Η Ένωση κατάφερε να μειώσει στο σκορ με το τρίτο πέναλτι στον αγώνα,πρώτο για τους βυσσινί,με τον Φελίπε να σκοράρει για το 2-1 στο 63΄.Δέκα λεπτά αργότερα ο Γεωργιανός επιθετικός της Ανόρθωσης με το τρίτο προσωπικό του γκολ νίκησε τον Πέτρου με δυνατό σουτ δίνοντας ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων.Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στο σκορ με γκολ του Μπαλοτέλι στο 86΄,βάζοντας λίγο άγχος στους γηπεδούχους που τελειώσαν οριστικά την υπόθεση νίκη δύο λεπτά αργότερα με τον Σελίν που έγραψε το 4-2.

Δείτε πως εξλίχθηκε ο αγώνας στο SPORTIME (ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ)

Aνόρθωση: Λόρια - Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Σελίν, Κορέια - Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι - Μίχα, Χούσμπαουερ, Μαργκάσα - Κβιλιτάια

ΕΝΠ: Πέτρου - Φαν Άνχολτ, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Ιρέπ - Μπελόνε, Λουσέρο - Φελίπε  - Μαρκόφσκι, Θεοδώρου - Ντένινγκ