Ο Ακοράν έδωσε τη λύση στην ΑΕΚ που «κρυφοκοιτάζει» την κορυφή

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την ΑΕΚ για να κάμψει την αντίσταση της Νέας Σαλαμίνας (1-0),σε αγώνα της 14ης αγωνιστικής.Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε ακόμα μία νίκη στην ΑΕΚ Αρένα και χωρίς να δεχθεί γκολ και έφτασε τους 26 βαθμούς. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στην 11η
θέση με 11 βαθμούς.

Kυριάρχο ρόλο είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ που έφτιαξε ευκαιρίες για να προηγηθεί,αλλά το άγονο 0-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ακοράν σκόραρε στο 54΄ ένα καταπληκτικό γκολ βάζοντας σε θέση οδηγού την ομάδα του.Aπό εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση του παιχνιδιού και χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα πήραν το ζητούμενο που ήταν οι τρεις βαθμοί.

Δείτε πως εξελίχθηκε ο αγώνας στο SPORTIME (Πατήστε εδώ)

ΑΕΚ: Τόνιο, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς, Ακοράν, Χέιτλι, Φερνάντες, Γκονθάλεθ, Ιωάννου, Τολμές, Ναράνχο

Νέας Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Παύλου, Νικολάου, Αντιόλο, Χριστοφόρου, Αντρέου, Οσέι, Κονφέ, Τσιρίνο, Σανκό, Ολιβέιρα