La Liga: Νίκησε με ανατροπή και πήρε... ανάσα η Αλμερία

Σημαντική νίκη επί της Θέλτα πέτυχε η Αλμερία με 3-1 και απομακρύνθηκε... ελαφρώς από τις θέσεις που οδηγούν σε υποβιβασμό.

Αυτή που άνοιξε το σκορ, ήταν η ομάδα του Βίγκο, με τον Γκάμπριελ Βέιγα στο 26ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Πέρεθ.

Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα ο σκόρερ έγινε... μοιραίος, καθώς δέχθηκε κόκκινη κάρτα, παίρνοντας νωρίτερα τον δρόμο προς τα αποδυτήρια. Το 1-0 για τους φιλοξενούμενους ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερος μέρος, η Αλμερία που «καιγόταν» για βαθμούς πέρασε στην αντεπίθεση και ισοφάρισε στο 52' με τον

Λάζαρο. Στο 60' ο Ντε λα Οθ πέτυχε το 2-1 και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Το «κερασάκι στην τούρτα» για το 3-1 των γηπεδούχων έβαλε στο 90+6' ο Εγουάρας.

Με αυτή τη νίκη η Αλμερία ανέβηκε στην 13η θέση με 13 βαθμούς, δύο πάνω από τη Θέλτα, η οποία βρίσκεται στην 15η θέση με 11.