Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Κύπρου κόντρα στην Κροατία

Η Εθνική Κύπρου γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Κροατία, στο HNK Rijeka Stadium, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική του 8ου προκριματικού ομίλου του Μουντιάλ 2022.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κροατία είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας ενώ δημιούργησε φάσεις προς την δική μας εστία κυρίως με σουτ εκτός περιοχής. Στα τελικά στάδια του πρώτου μέρους, οι Κροάτες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μετά από λάθη των αμυντικών μας.

Τα πάλεψε αλλά ήττα για την Εθνική μας

Δεν βγήκε σωστή αντίδραση, ο Σωτηρίου έκανε πισινή κεφάλια

η μπάλα έφτασε στον Πάσαλιτς ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Μιχάλη για το 1-0, που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κροατία συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα προσπάθησε να φτάσει στο δεύτερο τέρμα χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει. Από την άλλη η Εθνική μας στάθηκε αρκετά καλά κόντρα σε ένα μεγάλο αντίπαλο ενώ υπήρχαν οι προϋποθέσεις για να δημιουργήσουμε κάτι καλό αλλά τελικά αυτό δεν έγινε.

Το 1-0 που διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, έμεινε μέχρι το τέλος.

Δείτε ΕΔΩ το live του αγώνα

Για τον όμιλο μας / Έκανε το "2 στα 2" η Ρωσία που λύγισε την Σλοβενία / Στις 21:45 η Σλοβακία παίζει με τη Μάλτα

Η αγωνιστική δράση στον όμιλο μας συνεχίζεται την ερχόμενη Τρίτη 30 Μαρτίου με τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής, με την Κύπρο να υποδέχεται στις 19:00 στο ΓΣΠ τη Σλοβενία. Την ίδια ημέρα, η Σλοβακία υποδέχεται τη Ρωσία και η Κροατία τη Μάλτα.