Καθάρισε την Σαλαμίνα ο Απόλλωνας και ανέβηκε στην 5η θεση (ΔΗΛΩΣΕΙΣ)

Ο Απόλλωνας επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας στην Λεμεσό με 4-1 και ανέβηκε στους 17 βαθμούς. Από την άλλη οι ερυθρόλευκοι με την ήττα τους, παρέμειναν στους 14 βαθμούς.

Ο Απόλλωνας στο πρώτο 45λεπτο, πέτυχε τρία τέρματα και πήρε γερό προβάδισμα για το τρίποντο.

Ανακοίνωσε δημοσιογραφική ο Αυγουστή για τα πειθαρχικά παραπτώματα!

Στο 31' μετά από σέντρα του Πέδρο, ο Ζελάγια πήρε το κεφάλι στην περιοχή της Σαλαμίνας και άνοιξε το σκορ. Στο 40' οι γαλάζιοι πήραν προβάδισμα δυο τερμάτων όταν ο Γκακμπέ έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, ο Κίσσας έκανε λάθος υπολογισμό και η μπάλα κατέληξε

στα δίχτυα. Το 3-0 για την ομάδα του Αυγουστή ήρθε στο 45' και πάλι με τον Γκακμπέ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Φακούντο και με πλασέ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό τέρμα στον αγώνα.

''Καθάρισε'' με πρωταγωνιστή τον Γκακμπέ!

Στην επανάληψη, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να μειώσει σε 3-1 στο 66'. Ο Ελουντού κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κίνγσλεϊ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Απόλλωνας πέτυχε και τέταρτο τέρμα κάνοντας το τελικό 4-1. Σημαντική νίκη για την ομάδα της Λεμεσού που την ανεβάζει στην 5η θέση με 17 βαθμούς.