Εύκολη νίκη για τον Απόλλωνα κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα

Ο Απόλλωνας επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 3-0, σε αγώνα για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γαλάζιοι της Λεμεσού που ήταν καλύτεροι, έφτασαν τους 19 βαθμούς ενώ οι ερυθρόλευκοι με τα πολλά προβλήματα, έμειναν στους τρεις βαθμούς.

Στο 12ο λεπτό ο Απόλλωνας κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Αγκίρε έκανε την σέντρα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ο Ρομπέρζ με το κεφάλι έδωσε ασίστ στον Ντιγκινί ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από πολύ κοντά, επίσης με κεφαλιά να κάνει το 1-0.

Στο 32' της αναμέτρησης ο Απόλλωνας πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Κίσσας έδιωξε,

η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό και κατέληξε στον Ντιγκινί ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει, τα τέρματα του δύο και παράλληλα το 2-0 για την ομάδα του.

Φόρτσαρε όσο έπρεπε και έμεινε στο ρετιρέ

Το τρίτο τέρμα για την ομάδα της Λεμεσού ήρθε στο 61ο λεπτό. Ο Χάμπος επιχείρησε την σέντρα από δεξιά και ο Μπένσοπ με κεφαλιά νίκησε τον Κίσσα για το 3-0.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που έδωσε τρεις σημαντικούς βαθμούς στον Απόλλωνα, που θα τον διατηρήσουν στην πρώτη θέση ενώ στα χαμηλά της βαθμολογίας έμεινε η Σαλαμίνα