Τριάρα και πρόκριση για την Ανόρθωση

Η Ανόρθωση επικράτησε με 3-0 του Ολυμπιακού και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, πήρε ο εισιτήριο πρόκρισης για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση μέχρι το 20ο λεπτό κατάφερε να πετύχει δύο τέρματα κάνοντας την αποστολή της για πρόκριση πιο εύκολη.

Πρόκριση με τριάρα και ντεμπούτο Ανανίτζε

Στο 14' του αγώνα, ο Καλτσάς έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Βασιλακάκης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Έξι λεπτά μετά ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά,

έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της Αμμοχώστου. Η εκτέλεση του κόρνερ ήταν από τον Καλτσά ο οποίος έδωσε δεύτερη ασίστ στον αγώνα.

Στο 57' ο δημιουργός των δύο πρώτων τερμάτων της Ανόρθωσης έγινε εκτελεστής για το 3-0. Μετά από όμορφη σέντρα του Μανθάτη, ο Καλτσάς με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού

Άλλο τέρμα δεν είχε ο αγώνας παρά μόνο την κόκκινη κάρτα στον Ροτζέριο του Ολυμπιακού στο 86ο λεπτό του αγώνα.