Πήρε το Βαρωσιώτικο ντέρμπι η Ανόρθωση - Τέλος το αήττητο σερί της Σαλαμίνας

Με σκόρερ τους Κβιλιτάια και Γκαλίτσιο η Ανόρθωση επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 2-0, σε αγώνα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με το τρίποντο η Μεγάλη Κυρία έφτασε τους 39 βαθμούς ενώ οι ερυθρόλευκοι έμειναν στους 24 βαθμούς.

Η Ανόρθωση κατάφερε στο 34ο λεπτό του αγώνα να πάρει προβάδισμα στο σκορ μετά από εκτέλεση πέναλτι. Αρχικά μετά από κόρνερ του Καλτσά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Βργκοτς έκανε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Καμισόκο. Ο ρέφ του αγώνα σφύριξε την παράβαση και ο Κβιλιτάια που ανέλαβε την εκτέλεση, ήταν εύστοχος για το 1-0, που ήταν και το αποτέλεσμα

ημιχρόνου.

Πήρε το ντέρμπι και τη 3η θέση

Στην επανάληψη η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς να τα καταφέρει ενώ η Ανόρθωση που δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, έφτασε σε δεύτερο τέρμα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Χριστοφή εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε και κατέληξε στον Γκαλίτσιο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα για το 2-0, σκορ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.