Πήρε το ντέρμπι της Λεμεσού η ΑΕΛ - Δηλώσεις Αυγουστή και Κέρκεζ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαέ, η ΑΕΛ επικράτησε του Απόλλωνα με 2-0 στο ντέρμπι της Λεμεσού, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά καλό ρυθμό, δύναμη και ένταση από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Ο Χουράδο για την ΑΕΛ έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες στο 13' και το 29' με τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να κάνει φοβερές αποκρούσεις. Από την άλλη οι γαλάζιοι είχαν την δική τους μεγάλη φάση στο 14' όταν το πλασέ του Γιαννιώτα

σε τετ α τετ με τον Βοζίνια, πέρασε λίγο έξω.

Ο Μαέ του έκοψε τη φόρα!

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και στο 65' πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Μαέ μπήκε στην περιοχή του Απόλλωνα, ξέφυγε όμορφα από τα μαρκαρίσματα των αμυντικών και με πλασέ νίκησε τον Μολ για το 1-0. Στο 84' οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Μαέ. Ο φορ της ΑΕΛ ήταν εύστοχος κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΛ πανηγύρισε σημαντική νίκη που την ανεβάζει στους 26 βαθμούς. Από την άλλη ο Απόλλωνας έμεινε στους 32 βαθμούς.