Στο Τσίρειο η ΑΕΛ... κερδίζει και ντέρμπι

Η ΑΕΛ επικράτησε με 1-0 της Ανόρθωσης, σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Λεμεσιανής ομάδας σε ντέρμπι και με το τρίποντο πάει στους 21 βαθμούς. Από την άλλη η Μεγάλη Κυρία έμεινε στους 23 βαθμούς.

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Η ΑΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας και έφτιαξε κάποιες καλές ευκαιρίες ενώ η Ανόρθωση δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική.

Έσπασε το ρόδι πάνω στην Ανόρθωση!

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα

στο 66ο λεπτό η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Τόρες από δεξιά μπήκε στην περιοχή, έγινε ένα μπέρδεμα και η μπάλα έφτασε στον Μαέ ο οποίος πλάσαρε και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Αν και υπήρχε αρκετός χρόνος μέχρι το τέλος, τίποτα δεν άλλαξε και η ΑΕΛ πανηγύρισε μια σημαντική νίκη που την φέρνει κοντά στην κορυφή ενώ η Ανόρθωση έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει κι άλλο από τις ομάδες που την ακολουθούν.