Σπουδαία νίκη... και πρόκριση για την ΑΕΛ μέσα στην "Αρένα"

Η ΑΕΛ επικράτησε με 0-2 της ΑΕΚ μέσα στην Αρένα και πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δώσουν ρυθμό. Η ΑΕΛ ήταν πιο απειλητική καθώς έφτιαξε περισσότερες φάσεις σε σχέση με την ΑΕΚ όμως το 0-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, και πριν συμπληρωθούν

10 λεπτά η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Αβραάμ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και με κεφαλιά ο Παπαφώτης βρήκε τον Σάντος ο οποίος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά νίκησε τον Τόνιο για το 0-1. Στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο Μηνάς Αντωνίου με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για να κάνει το 0-2.

Στην συνέχεια η ΑΕΛ έφερε τον αγώνα στα μέτρα της, διατήρησε το υπέρ της σκορ και πήρε στο τέλος την νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.