8η αγ.: Ο Νεϊμάρ ντύθηκε Μέσι με καρέ

Τέσσερα γκολ και μία ασίστ από τον Νεϊμάρ στη νίκη της Μπαρτσελόνα επί της Ράγιο Βαγεκάνο στο "Καμπ Νόου".

Το "FIFA virus" δεν έπληξε αυτήν τη φορά την Μπαρτσελόνα, η οποία επέστρεψε στη δράση μετά από διακοπή για αγώνες εθνικών ομάδων συντρίβοντας τη Ράγιο Βαγεκάνο με 5-2. Πρωταγωνιστής της συνάντησης ο Νεϊμάρ, ο οποίος κατέστησε... περιττό για λίγο τον Λιονέλ Μέσι, αφού σημείωσε τέσσερα γκολ

και έβγαλε την ασίστ για το πέμπτο των Καταλανών. Τον χορό των τερμάτων, όμως, άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Χάβι Γκέρα κι ενώ πρώτα Νεϊμάρ και Λουίς Σουάρες είχαν χάσει δύο τεράστιες ευκαιρίες.

Κάπου εκεί άρχισε το σόου του Βραζιλιάνου. Στο 22' και στο 32' κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα, ενώ στο 69' και στο 70' σημείωσε ακόμα δύο τέρματα, φτάνοντας τα οκτώ στη σεζόν και τα 244 στην καριέρα του! Ο Σουάρες, ο οποίος έβγαλε την ασίστ στο τέταρτο τέρμα, πήρε το δώρο στο 77' από τον Νεϊμάρ και χρίστηκε κι αυτός σκόρερ. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες και δη στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου, περιορίστηκαν στο γκολ του Χοθαμπέδ στο 86', με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Άλβες (78' Ντάγκλας), Πικέ, Ματιέ, Άλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (76' Γκουμπάου), Ρομπέρτο, Σάντρο (56' Μουνίρ), Σουάρες, Νεϊμάρ

Ράγιο Βαγεκάνο (4-2-3-1): Τόνιο, Μαρτίνεθ (46' Ντοράδο), Γιορέντε, Ζε Κάστρο, Ρατς, Τρασόρας, Χοθαμπέδ, Μπανγκουρά, Έμπερτ, Μπεμπέ (71' Εμπαρμπά), Γκέρα

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015

17:00 Ρεάλ Μαδρίτης - Λεβάντε 3-0

(27' Μαρσέλο, 30' Ρονάλντο, 81' Χεσέ)

19:15 Εϊμπαρ - Σεβίλλη 1-1

(8' Μπαστόν - 71' Γκαμεϊρό)

21:30 Μπαρτσελόνα - Ράγιο Βαγεκάνο 5-2

(22' πέν., 32' πέν., 69', 70' Νεϊμάρ, 77' Σουάρες - 15' Γκέρα, 86' Χοθαμπέδ)

23:00 Βαλένθια - Μάλαγα 3-0

(19' αυτ. Τσαρλές, 33' Γκόμες, 88' πέν. Παρέχο)

23:05 Μπέτις - Εσπανιόλ 1-3

(89' Ρενέλα - 4' Ρόκο, 51' Καϊσέδο, 55' Σάντσεθ)

21:30 Σπόρτινγκ Χιχόν - Γρανάδα

FT - VIDEO(La Liga): FC Barcelona 5-2 Rayo VallecanoAll Goals [HD]Neymar Jr. with 4 goalsLuis Suarez also on the scoresheet