Τσάμπιονς Λιγκ: Αποχαιρέτησε με ήττα ο Παναθηναϊκός

Με ακόμα μία κακή εμφάνιση, αποχαιρέτησε ο Παναθηναϊκός το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι πρωτάθλητές Ελλάδας ηττήθηκαν 3-1 από την Κοπεγχάγη στην πρωτεύουσα της Δανίας και ολοκλήρωσαν την παρουσία τους με μόλις δύο βαθμούς στον 4ο όμιλο της διοργάνωσης.

Τα γκολ των γηπεδούχων, που
εξασφάλισαν πανηγυρικά την πρόκριση στους "16", πέτυχαν οι Βίνγκααρντ (26΄), Γκρόνκγιερ (50΄-πέναλτι) και Τζιμπρίλ Σισέ (73΄-αυτογκόλ). Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Σεντρίκ Καντέ μείωσε για τον Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχοι είχαν το απόλυτο κίνητρο, ο Παναθηναϊκός μόνο το γόητρο και μέτρησε περισσότερο το... πρώτο. Οι παίκτες του Στάλε Σολμπάκεν μπήκαν δυνατά από το ξεκίνημα, απείλησαν σε αρκετές περιπτώσεις τον Τζόρβα και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 1-0, χάρη στο ευθύβολο σουτ του Βίνγκααρντ έξω από την περιοχή στο 26΄. Οι "πράσινοι" δεν παρουσίασαν τίποτα επιθετικά και η μοναδική φορά που έκαναν αισθητή την παρουσία τους ήταν στην εκπνοή του ημιχρόνου, με τον Λουίς Γκαρσία να αποτυγχάνει