Πέρασε με 1-0 απο το Ισραήλ

Ισραήλ vs. Ελλάδα 0-1 / Γκολ Σωτήρη Νίνη by geokleo Ενα βήμα από την τελική φάση του Euro 2012 που θα φιλοξενηθεί σε εννέα μήνες στα γήπεδα της Πολωνίας και της Ουκρανίας βρίσκεται η εθνική ομάδα ποδοσφαίρου, μετά την καθοριστική νίκη που πέτυχε στο Τελ Αβίβ επί του Ισραήλ με 1-0. Η ελληνική ομάδα στις τρεις αναμετρήσεις που της απομένουν για
την προκριματική φάση, έχει να δώσει δύο δύσκολα παιχνίδια και ένα ντέρμπι προκειμένου να κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλό της η οποία οδηγεί απευθείας στην τελική φάση της διοργάνωσης.Η ομάδα του κ. Φερνάντο Σάντος για να αποφύγει την ψυχοφθόρα διαδικασία των μπαράζ, χρειάζεται νίκη στον αγώνα της επόμενης Τρίτης με την Λετονία στη Ρίγα ώστε να υποδεχθεί από θέση ισχύος την Κροατία στις 7 Ιανουαρίου σε έναν αγώνα τελικό που θα κρίνει ποια από τις δύο ομάδες θα κατακτήσει το απευθείας εισιτήριο για την κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση. Αν νικήσει τους Κροάτες το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής με την Γεωργία στις 11 Νοεμβρίου στην Τιφλίδα θα έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.Το γκολ που έκρινε τη συνάντηση με το Ισραήλ σημείωσε ο Σωτήρης Νίνης με ατομική ενέργεια στο 60΄. Ο Γρηγόρης Μάκος έκλεψε την μπάλα λίγο μετά τη μεσαία γραμμή, απ΄όπου ξεκίνησε το σλάλομ του Νίνη που τελείωσε με σουτ δεξιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής το οποίο αποδείχτηκε θανατηφόρο για τον τερματοφύλακα του Ισραήλ Αουάτ. Η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όταν ο Νίνης έγινε τροφοδότης και ο Μάκος εκτελεστής, αλλά το σουτ του μέσου της ΑΕΚ μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία ο τερματοφύλακας του Ισραήλ. Σημαντική ευκαιρία να διευρύνει την έκταση της ελληνικής νίκης απώλεσε ο Γιώργος Σαμαράς στο 88΄ όταν σούταρε από κοντά άουτ.