Ενας ΠΑΟΚ "να τον πιείς στο ποτήρι"

Ενας ΠΑΟΚ απο τα...παλιά να τον πιείς "στο ποτήρι" στο α' ημίχρονο(φρέσκος,με φαντασία και ποιότητα) παρουσία του νέου του ιδιοκτήτη του ποντιακής καταγωγής Ιβάν Σαββίδη, φιλοδώρησε με 4 γκολ τον συντοπίτη του Αρη, που πάλεψε να διακριθεί κυρίως στην...κλωτσοπατινάδα στο β' ημίχρονο.Το β' ημίχρονο που ήταν ενα...άλλο ματς(σαν να πήγαινες σε άλλο αγώνα) ελέω -ως ενα βαθμό - του διαιτητή αλλά και των παικτών του Αρη(γενικά οι νεαροί παίκτες και των δυο ομάδων θα πρέπει να ντρέπονται για τη συμπεριφορά τους). Ηταν ενα
ντέρμπυ, άξιο της ιστορίας των ομάδων αυτών. Ο ΠΑΟΚ έδειξε οτι είναι η ΜΟΝΗ σοβαρή απειλή για τον Ολυμπιακό φέτος και ο μόνος που μπορεί να διεκδικήσει το πρωτάθλημα. Αρκεί να κάνει εμφανίσεις όπως αυτές του α' ημιχρόνου και η άμυνα του να σοβαρευτεί...Η ομάδα του Γιώργου Δώνη συνέτριψε το βράδυ της Κυριακής με 4-1 τους «κίτρινους» και επέστρεψε στη θέση της βαθμολογίας, όπου «συγκατοικεί» με τον Πανιώνιο, σε απόσταση τριών βαθμών από τον Ολυμπιακό. Ο Λόρενς στο 12΄ άνοιξε το σκορ για τον «δικέφαλο» του Βορρά, ο Κατσικάς στο 24' έκανε το 2-0, ενώ στο 30΄ ο Φωτάκης έδωσε… αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Στο 39΄, μείωσε για τον Άρη ο Αγκάνθο (σ.σ.: σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ματς), όμως στο 43΄ ο Αθανασιάδης βρήκε δίχτυα με εντυπωσιακό σουτ, βάζοντας έτσι το... κερασάκι στην «τούρτα» για τον ΠΑΟΚ. Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι σημαδεύτηκε από αψιμαχίες ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να υπάρξουν εννέα λεπτά καθυστερήσεις. Ο «δικέφαλος» του Βορρά τελείωσε το ματς με 9 παίκτες, λόγω αποβολής των Λόρενς (απευθείας κόκκινη) και Κατσικά (δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεις), ενώ με 10 τελείωσε το ντέρμπι και ο Άρης, λόγω αποβολής του Γιαννιώτα (δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις).