ΤΕΛΙΚΟ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 84-78

21:23 21/5/2012 - Πηγή: 24wro
Με... άρωμα Πόλης και ηγέτες τους Πρίντεζη, Παπανικολάου ...οι οποίοι έκαναν τη διαφορά, κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που αναζητούσε στην έναρξη των τελικών της Α1 μπάσκετ, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 84-78.Οι ερυθρόλευκοι στηρίχθηκαν ξανά στην έμπνευση, το ταλέντο και το θράσος των δύο πιτσιρικάδων (18 πόντους ο Πρίντεζης, 16 ο Παπανικολάου), οι οποίοι εκμεταλλευόμενοι την κακή μέρα του
Παναθηναϊκού, έκαναν το 1-0 και διατηρούν ακέραιο το πλεονέκτημα έδρας στη μάχη νυν και τέως πρωταθλητών Ευρώπης για την κατάκτηση του τίτλου.
Πλέον, το ενδιαφέρον στρέφεται στη... ρεβάνς της Πέμπτης, εκεί όπου ο εξάστερος με σύμμαχο τον κόσμο του που αναμένεται να κατακλύσει το κλειστό του ΟΑΚΑ, κυνηγώντας το 1-1 σε μια σειρά τελικών που είναι φανερό ότι θα κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον των οπαδών και των δύο ομάδων... Κάτι που φάνηκε και από την ευκολία με την οποία ο εξάστερος, με μικρά ξεσπάσματα στην απόδοσή του κατόρθωνε να εξανεμίζει τη διαφορά που έχτιζε ο Ολυμπιακός, σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα...
Πράσινο το πρώτο
Με τον Αντιτς να μπαίνει... φορτσάτος στο ματς, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 5-2, με τον Σκοπιανό να πετυχαίνει όλους τους πόντους των ερυθρολεύκων. Ο Διαμαντίδης, ωστόσο, με το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι έφερε το ματς στα στην ισοπαλία και έδωσε το έναυσμα στον Παναθηναϊκό για να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού, καθώς με ένα σερί 6-0 και ενώ είχε μεσολαβήσει το καλάθι του Ντόρσεϊ, οι πράσινοι βρέθηκαν στο από το 7-5 στο 7-11. Το ντέρμπι μόλις είχε ξεκινήσει και έτσι ακριβώς εξελίχθηκε. Ως ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 11-11 και τον Ιβκοβιτς να δέχεται στο σημείο εκείνο τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, ζητώντας φάουλ του Περπέρογλου στον Παπανικολάου.
Η συνέχεια της πρώτης περιόδου είχε σταθερά τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ, αφού κατόρθωσε να χτίσει διαφορά πέντε πόντων στο 11-16 με δύο βολές του Γιασικεβίτσιους και ένα τρίποντο του Περπέρογλου και έξι πόντων στο 14-20 (μεσολάβησε ένα τρίποντο του Σπανούλη), για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με τον Σλούκα να μειώσει στο 15-20.
Φωτιά στα... κόκκινα
Η δεύτερη περίοδος είχε άρωμα... Πόλης, καθώς ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να πιάσει ρυθμό και να εκμεταλλευτεί τα πολλά και σοβαρά λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού, ενώ ο Ιβκοβιτς είδε τους Πρίντεζη και Παπανικολάου να παίρνουν πάνω τους το επιθετικό παιχνίδι και μάλιστα με αξιοθαύμαστη επιτυχία.
Ετσι, το 15-20 έγινε 30-25 για τους ερυθρόλευκους οι οποίοι έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 15-5, 4.30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ομως το πράσινο... μπλακ άουτ δεν είχε τελειωμό, αφού για τον Παναθηναϊκό δεν έβγαινε τίποτα στην επίθεση, την ώρα που ο Πρίντεζης χτυπούσε σαν "πολυβόλο" κλείνοντας με 12 πόντους τη δεύτερη περίοδο και οδηγώντας τον Ολυμπιακό σε ένα ακόμη εντυπωσιακό σερί, με άξιο συμπαραστάση που και εκείνος σκοράροντας πέντε πόντους στη δεύτερη περίοδο συνέβαλλε τα μέγιστα ώστε το ημίχρονο να κλείσει με τον πρωταθλητή Ευρώπης να προηγείται με 41-33,