Σώθηκε στο 90´ η Άρσεναλ

17:20 8/1/2011 - Πηγή: 24wro
Τελικά το κύπελλο Αγγλίας δεν λέγεται άδικα ο θεσμός των εκπλήξεων. Η Λιντς αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς»... και θα διεκδικήσει την πρόκριση από τους «κανονιέρηδες» σε επαναληπτικό στο «Έλαντ Ρόουντ».

Οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και άφησαν το πρώτο μέρος να περάσει ανεκμετάλλευτο.  Στην επανάληψη μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς ωστόσο λογάριαζαν χωρίς τον Σνόντγκρας. Ο άσος της Λιντς
στο 54’ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισαν τα «παγώνια» για να παγώσει τον κόσμο της Άρσεναλ.

Η πίεση των γηπεδούχων έδειχνε να μην φέρνει αποτελέσματα όμως στο 90ο λεπτό ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε αυστηρό πέναλτι υπέρ των Λονδρέζων το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σεσκ Φάμπρεγκας για να σώσει την παρτίδα για την ομάδα του.

Παρά τις καλές ευκαιρίες που είχε στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και πλέον η πρόκριση θα παιχτεί στο «Έλαντ