Πέρασε σαν σίφουνας από το Βέλγιο

09:00 14/12/2010 - Πηγή: 24wro
Με τριπλέτα-φωτιά τους Μπουρούση, Σπανούλη και Τεόντοσιτς ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη κόντρα στην Σαρλερουά με 80-67.

Οι «ερυθρόλευκοι» σφράγισαν και μαθηματικά την πρόκριση τους στις 16 κορυφαίες ομάδες της Ευρωλίγκα κάνοντας και το πρώτο από τα δυο βήματα που χρειάζονται και για την πρωτιά του δεύτερου ομίλου.

Τα «γκάζια» του Ντούσαν Ίβκοβιτς φαίνεται πως έπιασαν τόπο και ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε σοβαρός
και αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση στο Σπίρουντομ μην αφήνοντας στην Σαρλερουά πολλά περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητας του.
Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού κόντρα στην Σαρλερουά ήταν ιδανικό. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με έναν εκπληκτικό Γιάννη Μπουρούση που πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν γρήγορα το προβάδισμα. Πολύ διαβασμένος Ολυμπιακός που έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο (14-25).