Ιταλία: Ξέσπασε η Μίλαν

21:00 12/2/2011 - Πηγή: 24wro
Με τον πλέον εμφατικό τρόπο έδειξε η Μίλαν πως άφησε πίσω της τα... δύο συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς νίκη, καθώς διέσυρε με 4-0 την Πάρμα, αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της και πλέον περιμένει τα δύο ντέρμπι για να… μείνει ήσυχη.
Με πειστική εμφάνιση οι «ροσονέρι» επέστρεψαν στις νίκες. θέαμα, ουσία, αποδοτικότητα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλό και οι γηπεδούχοι έκαναν παιχνίδι πρωτοβουλίας, το οποίο ευδοκίμησε μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Κασάνο έβγαλε μόνο του τον Ζέεντορφ, ο οποίος πέρασε και
τον τερματοφύλακα για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δεν πέρασαν παρά εννέα λεπτά για να διπλασιάσει τα τέρματα της η Μίλαν με τον δημιουργό του πρώτου γκολ να μετατρέπεται σε εκτελεστή. Ήταν το 17ο λεπτό, όταν το «κακό παιδί» έπαιξε υπέροχα το «1-2» με τον Γκατούζο και βγήκε τετ-α-τετ για να πλασάρει όμορφα για το 2-0.

Στην επανάληψη, ήταν σειρά του Ρομπίνιο να «μιλήσει». Μάλιστα, ο Βραζιλιάνος ήταν… λαλίστατος καθώς πέτυχε δύο γκολ, στο 61ο και το 65ο λεπτό τη