ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Παναθηναϊκός-Μάλαγα 45-25

22:45 27/1/2011 - Πηγή: 24wro
Να «ζευγαρώσει» τις νίκες του στο Top 16 και να πάρει κεφάλι στον πέμπτο όμιλο εκμεταλλευόμενος την ήττα της Κάχα Λαμποράλ από τη Λιέτουβος Ρίτας θέλει ο ...Παναθηναϊκός υποδεχόμενος την Ουνικάχα Μάλαγα στο ΟΑΚΑ. Εκτός μάχης Καϊμακόγλου και Μάριτς, χωρίς Τρίπκοβιτς και Άρτσιμπαλντ οι Ισπανοί. Σύνοψη δεύτερης περιόδου: Η Μάλαγα βρήκε το δρόμο προς το καλάθι μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά και
δώδεκα αναπάντητους πόντους από τον Παναθηναϊκό (28-15), αλλά γρήγορα έχασε τον Φρίλαντ, που φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης πήρε τις πρώτες του ανάσες μετά από δώδεκα συνεχή λεπτά στο παρκέ και παρότι η επίθεση δεν συνέχισε να δουλεύει «ρολόι» υπό την καθοδήγηση του Νικ Καλάθη, η κυριαρχία των γηπεδούχων στα ριμπάουντ (19-8 μετά από 15 λεπτά παιχνιδιού) αρκούσε για να φέρει τον Παναθηναϊκό στο +16, 35-19. Οι παίκτες του Τσους Ματέο συνέχισαν να «ασφυκτιούν» στην επίθεση και η διαφορά έφτασε μέχρι και το +21, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 45-25.