ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Φινλανδία-Ελλάδα 32-41

19:25 1/9/2011 - Πηγή: 24wro
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα διατηρεί το προβάδισμα (41-32), αλλά και την…
ψυχραιμία του απέναντι στο ανορθόδοξο παιχνίδι των Φινλανδών

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το κλέψιμο του Ξανθόπουλου, από την επαναφορά και καλάθι του Μπράμος (14-22), για να σκοράρει αμέσως ο Χαφ και να κάνει το 16-22. Η Εθνική ομάδα δεν πιεζόταν ιδιαίτερα από τη Φινλανδία, ωστόσο τα πολλά λάθη (10 στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερη περιόδου), δεν της επέτρεπαν να αυξήσει τη διαφορά, η οποία κυμαινόταν στους πέντε με έξι πόντους υπέρ της (19-24).
Ο Χαφ με καλάθι και φάουλ, έφερε το ματς στους δύο (22-24), αλλά ο Κώστας Βασιλειάδης «απάντησε» με τρίποντο, κάνοντας το 22-27. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις (26-29), ωστόσο ο Μπουρούσης εκμεταλλευόμενος το «miss match», με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έκανε το 26-33, ενώ αργότερα, ο Φώτσης με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +8 (28-36), που ήταν και η μέγιστη μέχρι εκείνη στη στιγμή. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να φτάσουν ακόμα και στο +12 (29-41), όμως το τρίποντο του Ράνικο, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 32-41.

Όπως και στο εναρκτήριο παιχνίδι του Ευρωμπάσκετ κόντρα στη Βοσνία, ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε με τους Καλάθη, Ζήση, Παπανικολάου, Φώτση και Μπουρούση. Η Εθνική ομάδα έκανε καλή αρχή με ένα σερί 6-0, με πρωταγωνιστές τους Καλάθη και Μπουρούση, αλλά οι Φινλανδοί «απάντησαν» με το ίδιο τρόπο, φέρνοντας το ματς στα ίσα. Αυτό δεν πτόησε καθόλου τους διεθνείς, οι οποίοι με ένα νέο σερί, αυτή τη φορά 8-0, έκαναν το 6-14. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα διατηρούσε το προβάδισμα, ωστόσο δεν ήταν σε θέση να διευρύνει τη διαφορά, λόγω της ευστοχίας των Κόπονεν και Σάλιν από τα 6,75μ. (14-18). Ο Μαυροειδής με το που μπήκε στο παρκέ έκανε το 14-20, που αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.