Εργοτέλης: Νίκη με φόντο τα πλέι οφ

20:10 12/2/2011 - Πηγή: 24wro
Στην 5η θέση της βαθμολογίας, η οποία δίνει το πολυπόθητο εισιτήριο για τα πλέι οφ...του πρωταθλήματος, βρέθηκε ο Εργοτέλης μετά την σπουδαία νίκη του με 2-1 επί της Καβάλας, την οποία και προσπέρασε.
To πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να δείχνουν καλύτεροι και να ψάχνουν το γκολ που θα τους έδινε προβάδισμα, αλλά τελικά η ομάδα που προηγήθηκε ήταν η Καβάλα.

Ο Αμπντούν βρήκε ωραία τον Ονουάτσι στο 21΄ και αυτός άνοιξε το σκορ για τους «Αργοναύτες».
Οι Κρητικοί δεν τα παράτησαν και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Κάτι που πέτυχαν στο 44΄με τον Μπέτο με κεφαλιά να σκίζει τα αντίπαλα δίχτυα.

Το 1-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία και να καταφέρουν να πάρουν τη νίκη. Κάτι που κατάφεραν οι Κρητικοί χάρη σε πέναλτι που κέρδισε στο 71΄ ο Λεάλ και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος.

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να κατακτούν δίκαια τους τρεις βαθμού