Πιστός στο ραντεβού του ο Ζβέρεφ (vids)

Για 5η σερί χρονιά ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ βρίσκεται στον 4ο γύρο του Roland Garros. Ο Γερμανός δεν έχασε set από τον Μπράντον Νακασίμα, παρέμεινε ψύχραιμος στα δυο tie-breaks που έπαιξε και έφυγε από το court “αλώβητος”.

Μετά από 2 ώρες και 52 λεπτά αγώνα, ο Νο3 του ταμπλό επικράτησε του 20χρονου Αμερικανού και Νο75 της παγκόσμιας κατάταξης, με 7-6(2), 6-3, 7-6(5) και στους “16” θα συναντήσει τον Ισπανό qualifier, Μπερνάμπε Θαπάτα Μιράγιες.

dir="ltr" lang="en">There is no such thing as the perfect ret—@AlexZverev | #RolandGarros pic.twitter.com/FrOBAEd6t5

Roland-Garros (@rolandgarros) May 27, 2022

Σέρβιρε 18 άσους, έκανε μόλις 16 αβίαστα λάθη και με 82/123 κερδισμένους πόντους πίσω από το σερβίς του, ο Ζβέρεφ έφτασε στην ελεγχόμενη επικράτηση, αποκρούοντας τις προσπάθειες του Νακασίμα για αντεπίθεση στο 3ο set.

Αυτή ήταν η 13η νίκη του Σάσα στο 17ο ματς του στο χώμα φέτος και συνδυάστηκε με την καλύτερη, μέχρι στιγμής, εμφάνισή του στο Παρίσι αυτή την εβδομάδα.

Με 2/7 break points ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Σάσα, που επέτρεψε μόλις ένα break στον Νακασίμα, στα μέσα του 3ου set (1/5 b.p. ο Αμερικανός).

The roar of victory @AlexZverev defeats Brandon Nakashima 7-6(2), 6-3, 7-6(5) to advance to the fourth round for the fifth consecutive year.#RolandGarros pic.twitter.com/fHFiaLIQqW

— Roland-Garros (@rolandgarros) May 27, 2022

Επόμενος αντίπαλος για τον Ζβέρεφ, ο πρωτάρης σε 4ο γύρο Major τουρνουά, Θαπάτα Μιράγιες.

Ο Ισπανός, έκανε φοβερή εμφάνιση απέναντι στον Νο23 του ταμπλό, Τζον Ίσνερ και πέτυχε την 6η συνεχόμενη νίκη του στο φετινό Γαλλικό Όπεν, μιας και προέρχεται από τα προκριματικά, παίρνοντας το εισιτήριο για τους “16”.

Μπορεί ο Ίσνερ να σέρβιρε 21 άσους, όμως ο Μιράγιες μέτρησε 5/14 break points στο ματς και μετά από 3 ώρες και 31 λεπτά, επικράτησε 6-4, 3-6, 6-4, 6-7(5), 6-3.