Ο Τζέρε απέκλεισε τον Μουζέτι

Ο Λορέντσο Μουζέτι ηττήθηκε στον δεύτερο γύρο του Astana Open από τον Λάσλο Τζέρε και η προσπάθεια του στα γήπεδα του Καζακστάν ολοκληρώθηκε.

Ο 26χρονος Σέρβος, Νο49 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ επιβλήθηκε του 19χρονου Ιταλού με 6-4, 6-7(3), 6-4, μετά από 2 ώρες και 50 λεπτά αγώνα.

Στο 1ο σετ της αναμέτρησης ο Τζέρε πραγματοποίησε μόλις ένα break στο σερβίς του αντιπάλου του, όμως αυτό ήταν αρκετό για να του δώσει το προβάδισμα, διότι εκείνος κράτησε ανέπαφο το δικό του.

Στο

2ο σετ ο Μουζέτι αντέδρασε, βελτιώνοντας αισθητά το παιχνίδι του. Το 1ο του σερβίς ήταν πολύ καλό (21/29, 72%), όπως και οι επιστροφές του. Έπαιξε ψύχραιμα και μεθοδευμένα στο tie break και οδήγησε το παιχνίδι σε 3ο σετ.

Εκεί ο Σέρβος τενίστας ήταν ανώτερος στις λεπτομέρειες, έσπασε το σερβίς του Μουζέτι δύο φορές, ενώ ο ίδιος δέχθηκε μόλις ένα break και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στους “8” του event θα αντιμετωπίσει είτε τον Λάγιοβιτς, είτε τον Κβον Σουνγού.