Ντουμπάι: “Τρένο” στα προημιτελικά η Πεγκούλα

Η Τζέσικα Πεγκούλα συνεχίζει ακάθεκτη το 2023, σημειώνοντας μια ακόμα νίκη αυτή τη φορά απέναντι στη Ρουμάνα και Νο75 του κόσμου, Άνα Μπογκντάν, με 6-4, 6-3 μετά από 96 λεπτά, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Dubai Tennis Championships.

Μπορεί στην πρεμιέρα της να ζορίστηκε για ένα σετ απέναντι στη Βουλγάρα Βικτoρίγια Τόμοβα, όμως κόντρα στην Μπογκντάν ήταν βελτιωμένη φτάνοντας σε μία άνετη

νίκη εκμεταλλευόμενη κυρίως τα άσχημα ποσοστά της Μπογκντάν από τη θέση του service.

Στο μοναδικό σημείο που τα… χρειάστηκε η Αμερικανίδα ήταν στην αρχή του αγώνα όπου βρέθηκε με πίσω στο σκορ με 0-3, αλλά στη συνέχεια με έξι διαδοχικά games έφτασε στην κατάκτηση του 1ου set

Στο 2ο set οι δύο παίκτριες δυσκολεύτηκαν να φτάσουν σε hold, με την Πεγκούλα ωστόσο να παίρνει προβάδισμα με 4-1 και 5-2 για να φτάσει στο 6-3 και στην πρόκριση στην 8άδα εκεί που περιμένει να αντιμετωπίσει την Καρολίνα Μούχοβα.

Η Τσέχα και Νο112 τενίστρια του κόσμου, από την πλευρά της, κέρδισε εντυπωσιακά τη Μπελίντα Μπέντσιτς (Νο9) με 6-1, 6-4, σταματώντας το σερί νικών της 25χρονης Ελβετής.

DUBAI TENNIS CHAMPIONSHIPS SINGLES DRAW | OOP (+2h)

The post Ντουμπάι: “Τρένο” στα προημιτελικά η Πεγκούλα appeared first on Tennis24.