Νέα σπουδαία νίκη ο Μιχάλης

08:19 5/2/2020 - Πηγή: Tennis24
Στον 3ο γύρο του Launceston Challenger προκρίθηκε ο Περβολαράκης με μεγάλη νίκη επί του Νο5 του ταμπλό

Μετά την πρώτη του συμμετοχή σε προημιτελική φάση Challenger διοργάνωσης, την περασμένη εβδομάδα στο Μπέρνι, ο Μιχάλης Περβολαράκης συνεχίζει τα πολύ καλά αποτελέσματα στο απαιτητικό tour.

Ο 23χρονος πρωταθλητής μας, που βρίσκεται στο career high Νο427 της παγκόσμιας κατάταξης, κέρδισε την Τρίτη τον Τζέι Κλαρκ, Νο5

του ταμπλό και Νο161 στον κόσμο με σκορ 6-4, 4-6, 6-4 και προκρίθηκε στους “16” της hard cour διοργάνωσης των 54,000$.

O γεννημένος στη Λεμεσό, Περβολαράκης, κέρδισε το 73% των πόντων του πίσω απο το 1ο σερβίς και συνολικά πέτυχε τρία breaks έναντι δύο του αντιπάλου του στο ματς, μετά απο 2 ώρες και 4 λεπτά αγώνα.

Μάλιστα, χρειάστηκε να ανατρέψει το προβάδισμα με 4-2 του αντιπάλου του στο καθοριστικό σετ, κατακτώντας τέσσερα συνεχόμενα games.

Στον 3ο γύρο του 64αρι ταμπλό, ο Μιχάλης θα αντιμετωπίσει τον Αιγύπτιο, Νο9 του ταμπλό, Μοχάμεντ Σουαφάτ που βρίσκεται στο Νο157 της παγκόσμιας κατάταξης (career high).

Η πρόκριση στους “16” του Launceston Challenger θα δωσει την ευκαιρία στον Περβολαράκη να σκαρφαλώσει ακόμη περισσότερο στην κατάταξη της ATP, πλησιάζοντας το Top400.

LAUNCESTON INTERNATIONAL DRAW | OOP (+9h)

The post Νέα σπουδαία νίκη ο Μιχάλης appeared first on Tennis24.