Μόντε Κάρλο: Δοκιμάστηκε αλλά πέρασε ο Τζόκοβιτς (vid)

Στο πρώτο του ματς από τον περασμένο Φεβρουάριο ο Νόβακ Τζόκοβιτς δοκιμάστηκε στο πρώτο σετ απέναντι στον Ιβάν Γκάχοφ που πέρασε από τα προκριματικά ωστόσο ο Σέρβος πήρε τη νίκη με 7-6(5) 6-2 σε μία ώρα και 47 λεπτά για το δεύτερο γύρο του Masters στο Μόντε Κάρλο.

Ο 26χρονος Ιβάν Γκάχοφ, Νο.198 στην παγκόσμια κατάταξη, βρέθηκε στα προκριματικά μετά την ανακοίνωση τεσσάρων αποχωρήσεων την περασμένη Παρασκευή και δήλωσε πόσο ενθουσιασμένος ήταν που θα έχει την ευκαιρία να αντιμετωπίσει

έναν από τους κορυφαίους όλων των εποχών.

Στο πρώτο σετ ο Ρώσος φάνηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός και ενώ έχασε δύο break points στο 2-2 κατάφερε να σπάσει το service του Τζόκοβιτς λίγο αργότερα για να προηγηθεί με 4-3 ωστόσο ο Σέρβος απάντησε στην επόμενη ευκαιρία με το πρώτο σετ να κρίνεται στη διαδικασία του tie-break.

Το δεύτερο και όπως αποδείχθηκε τελευταίο σετ, το οποίο διεξήχθη υπό το βλέμμα του Βρετανού πιλότου της Mercedes στη F1, του Τζορτζ Ράσελ, είχε πολύ διαφορετική εξέλιξη με τον Τζόκοβιτς να κάνει το break για να προηγηθεί με 3-2 και μετά να σημειώνει άλλο κάνοντας το 5-2 για να κλείσει το ματς στο service του.

Mission Title No.3 in Monte Carlo: ON @DjokerNole fights past qualifier Gakhov to reach the last 16!#RolexMonteCarloMasters pic.twitter.com/r56mcof1LQ