Με το δεξί Τσιτσιπάς/Λόπεζ στο Ακαπούλκο

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Abierto Mexicano αφού με συμπαίκτη τον Φελισιάνο Λόπεζ κέρδισαν τους qualifiers Τζον Πάτρικ Σμιθ και Λουκ Σαβίγ για τον 1ο γύρο του Μεξικάνικου τουρνουά στα διπλά.

Το Ελληνοισπανικό δίδυμο επιβλήθηκε 7-6(7), 6-4 των αντιπάλων του και προκρίθηκε στα προημιτελικά της ATP 500 διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση διήρκησε 1 ώρα και 44 λεπτά και το πρώτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Αρχικά, οι Τσιτσιπάς/Λόπεζ έχασαν τριπλή ευκαιρία

να πάρουν το σετ την ώρα που οι αντίπαλοί τους σέρβιραν στο 5-6 για να παραμείνουν στο εναρκτήριο σετ.

Στο tie break που ακολούθησα, Σμιθ και Σαβίγ, έφτασαν να προηγούνται με 6-2 και απόλεσαν συνολικά 5 set points, με τους Τσιτσιπά/Λόπεζ να ανατρέπουν το σκορ και να παίρνουν προβάδισμα στο σκορ.

Στο 2ο σετ, Τσιτσιπάς και Λόπεζ πέτυχαν το καθοριστικό break στο 9ο game (5-4) και στη συνέχεια σέρβιραν για τη νίκη.

Στο 2ο γύρο περιμένουν πιθανότατα το Νο2 του ταμπλό, τους Κολομβιανούς Καμπάλ/Φάραχ

ABIERTO MEXICANO DRAW | DOUBLE DRAW | OOP (-8h)

The post Με το δεξί Τσιτσιπάς/Λόπεζ στο Ακαπούλκο appeared first on Tennis24.