Η Μπάρτι είναι το αφεντικό (vids)

23:46 3/5/2021 - Πηγή: Tennis24

Η Άσλεϊ Μπάρτι βγήκε νικήτρια από το μεγάλο ντέρμπι της Δευτέρας του Πάσχα, κερδίζοντας την πρωταθλήτρια του Roland Garros 2020, Ίγκα Σβιάτεκ. Η Αυστραλή προκρίθηκε στα προημιτελικά, μαζί με τις Πέτρα Κβίτοβα, Μπελίντα Μπένσιτς και Πάουλα Μπαντόσα.

Την 7η σερί της νίκη στη χωμάτινη επιφάνεια πανηγύρισε η Νο1 τενίστρια του κόσμου, που ερχόμενη με κεκτημένη ταχύτητα από τη Στουτγκάρδη, όπου κατέκτησε τον τίτλο, δείχνει

τα δόντια της και στην πρωτεύουσα της Ισπανίας.

Μετά από μια ώρα και 42 λεπτά αγώνα, η Μπάρτι επιβλήθηκε της Νο14 του ταμπλό με 7-5, 6-4 και “σφράγισε” το εισιτήριό της για την τελική “8αδα” του WTA 1000 τουρνουά της Μαδρίτης.

QF

@ashbarty d. Swiatek 7-5, 6-4#MMOPEN pic.twitter.com/Ew4qFuTlCO

— #MMOPEN (@MutuaMadridOpen) May 3, 2021

Εκεί, θα συναντήσει την Πέτρα Κβίτοβα. Η Τσέχα χρειάστηκε τρία σετ για να υπερκεράσει το εμπόδιο της Βερόνικα Κουντερμέτοβα, αλλά το έκανε με εντυπωσιακό τρόπο.

Παίζοντας κατά διαστήματα σπουδαίο τένις, η 31χρονη επικράτησε με 6-3, 4-6, 6-4 και πέρασε στην επόμενη φάση του WTA 1000 τουρνουά της Μαδρίτης.

Μπελίντα Μπένσιτς και Πάουλα Μπαντόσα είναι ο έτερος προημιτελικός που “κλείδωσε” από την Δευτέρα του Πάσχα. Η μεν Ελβετή εκμεταλλεύτηκε την απόσυρση της Ονς Τζαμπέρ στα μέσα του δευτέρου σετ στον μεταξύ τους αγώνα και με 7-6(2), 4-3, προκρίθηκε.

Η δε Ισπανίδα, έκανε τεράστια ανατροπή απέναντι στην Αναστασία Σεβαστόβα και με ένα κυριαρχικό bagel στο decider, πήρε την μεγάλη πρόκριση για τα προημιτελικά. Τελικό σκορ 6-7(0), 7-6(3), 6-0.